იდეა, შესაძლებლობის აღმოჩენა, მოქმედება და რეალური საქმე!
2022, 07 აპრილიკვიციანების ოჯახი მაღალმთიანი რეგიონიდან ბოლო წლების განმავლობაში ეძებდა შესაძლებლობას, რომ ზემო სვანეთში განევითარებინა აგროტურიზმი და ორგანული მარწყვის წარმოება. ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის დახმარებით ეს ახლა უკვე რეალურ საქმედ იქცა.
ზემო სვანეთი, სოფელი ბეჩო, ზღვის დონიდან 1600 მეტრის სიმაღლეზე გადაშლილი ულამაზესი მაღალმთიანი ლანდშაფტი, ერთ-ერთი მცირერიცხოვანი დასახლება, სადაც 159 ადამიანი ცხოვრობს, მათ შორის გრიგოლ და აკაკი კვიციანები, რომლებიც დღეს უკვე თავიანთ სათბურში ორგანული მარწყვის მეორე მოსავლის მოლოდინში არიან.
რთული კლიმატური პირობები, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის შეზღუდული გრაფიკით გამოწვეული პრობლემები, რთული სოციალური და ეკონომიკური ფონი და სხვადასხვა წინაღობები, თითქოს მაღალ მთებში გაჩენილ ჩანაფიქრებს მომავლის პერსპექტივას უფერმკრთალებს. მაგრამ, არაფერია იმაზე რეალური, როგორც უკვე განხორციელებული საქმიანობა, საკუთარი შრომით მიღებული პირველი მოსავლის სიხა
კვიციანების ოჯახი მაღალმთიანი რეგიონიდან ბოლო წლების განმავლობაში ეძებდა შესაძლებლობას, რომ ზემო სვანეთში განევითარებინა აგროტურიზმი და ორგანული მარწყვის წარმოება. ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის დახმარებით ეს ახლა უკვე რეალურ საქმედ იქცა.
რთული კლიმატური პირობები, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის შეზღუდული გრაფიკით გამოწვეული პრობლემები, რთული სოციალური და ეკონომიკური ფონი და სხვადასხვა წინაღობები, თითქოს მაღალ მთებში გაჩენილ ჩანაფიქრებს მომავლის პერსპექტივას უფერმკრთალებს. მაგრამ, არაფერია იმაზე რეალური, როგორც უკვე განხორციელებული საქმიანობა, საკუთარი შრომით მიღებული პირველი მოსავლის სიხარული და ამ მოსავლის დაუვიწყარი გემო.
„პირველად 2019 წელს შევიტყვეთ ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის თანადაფინანსებით დაწყებულ პროექტ GRETA-ს შესახებ. აღმოჩენილი შესაძლებლობისთანავე, მთელმა ოჯახმა, მე, ჩემმა ძმამ, მისმა მეუღლემ და მშობლებმა, ერთხმად მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ჩვენ ეს შანსი ხელიდან არ უნდა გაგვეშვა და თავდაუზოგავად გვეზრუნა ჩვენი ჩანაფიქრის განხორციელებისთვის“ - ამბობს აკაკი კვიციანი.
დღეს ბეჩოში, სათავგადასავლო ტურიზმი ბუნებრივი დინებით განვითარების მოწინავე ეტაპზეა, თუმცა სოფლის მეურნეობის მხრივ საკმაოდ დიდი წინაღობებია და არსებული პირობებით მოსახლეობა ვერ უზრუნველყოფს საკმარისი რაოდენობის ეკოლოგიურად სუფთა და ადგილობრივი წარმოების პროდუქტებით გამასპინძლებას. გარდა ამისა, ორგანული სოფლის მეურნეობა და მისი სპეციფიკა სრულიად ახალია, როგორც რეგიონისთვის, ასევე შესაძლოა ითქვას, რომ ქვეყნისთვისაც.
პროექტ GRETA-ს ჩანაფიქრი, ერთი შეხედვით, შესაძლოა ამბიციური განაცხადი ყოფილიყო - ასეთი წინაღობების ფონზე სრულიად ახალი, ორგანული სოფლის მეურნეობის ინიციატივების წამოწყება. თუმცა, აქ იდეალური გარემოა ამ საქმიანობისთვის და ამბიციური განაცხადი დროთა განმავლობაში, ნაბიჯ-ნაბიჯ, რეალურ და წარმატებულ საქმედ იქცა.
ეს ყველაფერი შეუძლებელი იქნებოდა, რომ არა გრიგოლ და აკაკი კვიციანების საქმის წამოწყების, ახლის შემეცნების და მიღებული რჩევების ზედმიწევნით შესრულების დიდი სურვილი. სწორედ ამ ყველაფერმა განაპირობა სოფელ ბეჩოში, ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის თანადაფინანსებით ერთ-ერთი პირველი სადემონსტრაციო ნაკვეთის მოწყობა, სათბურის მშენებლობა და გრიგოლის და აკაკის ჩართულობით ადგილობრივი მოსახლეობისთვის ორგანული მარწყვის წარმოების შესაძლებლობის გაჩენა.
აქ დაიბადა აგროტურიზმის და სასათბურე მეურნეობის საქმიანობა სახელად „კესანეს მარწყვი“.
ორგანული სოფლის მეურნეობის საქმიანობის წამოწყებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია წესების გათვალისწინება, რომ პროდუქტი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად აღიარებულ იქნას, როგორც ორგანული პროდუქტი. აქ გამოიკვეთა კიდევ ერთი წინაღობა - აღნიშნულ რეგიონში სექტორული ცოდნის და გამოცდილების არქონა, თუმცა ეს პროექტის თვალით დანახულ რეალობაში წინაღობად არ განიხილებოდა, რადგან, დახმარების ფარგლებში, დამატებით გათვალისწინებული იყო სფეროს ექსპერტის პერმანენტული კონსულტაციები და დღემდე მიმდინარეობს ეს პროცესი. შედეგად, 150 კვ.მ-იან ფართობში ორგანული მარწყვის პირველმა მოსავალმა 94 კილოგრამი შეადგინა.
„ფაქტიურად მთელი სოფელი ველოდით პირველ მოსავალს და აღებისთანავე კესანეს მარწყვის სრული პარტია გაიყიდა, როგორც ადგილობრივად, ასევე სამეზობლო რეგიონში არსებული კვების ობიექტებზე. ამით ჩვენი ოჯახი დარწმუნდა ჩანაფიქრის წარმატებაში და ახლა უფრო მეტი შემართებით მივყვებით ჩვენს საქმიანობას და გვსურს ხმა მივაწვდინოთ ჩვენსავით მოლოდინებით სავსე ადამიანებს მაღალმთიან რეგიონებში, რომ იდეა, შესაძლებლობის აღმოჩენა, მოქმედება და დაუღალავი შრომა რეალურ შედეგებამდე მიგვიყვანს “ - გვიამბობს აკაკი.
აგროტურიზმის და სასათბურე მეურნეობის საქმიანობა - „კესანეს მარწყვი“ დღეს კვლავ აგრძელებს ექსპერტების მიერ გაზიარებული ცოდნის პრაქტიკაში დანერგვას და ეტაპობრივად ავითარებს ბეჩოში ორგანული მარწყვის წარმოებას. ამ პროცესის საბოლოო მიზანი არის, რომ განხორციელებული მაგალითების მიხედვით, ზემო სვანეთში საფუძველი ჩაეყაროს ორგანული სოფლის მეურნეობის უწყვეტ წარმოებას და ეკონომიკური სარგებელის მიღებას, რომელიც მაღალმთიანი მაცხოვრებლების კეთილდღეობის ზრდის საწინდარია.
პროექტი GRETA | „მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა“ ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მხარდაჭერით, საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. პროექტი მიზნად ისახავს ბიზნეს-გარემოს გაუმჯობესების ხელშეწყობას და დამატებითი შემოსავლის შექმნის შესაძლებლობის გაზრდას საქართველოს ეკონომიკის ორ ისეთ მნიშვნელოვან სექტორში, როგორიცაა სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა. მცირე და საშუალო მეწარმეებს შესაძლებლობა მიეცათ მიეღოთ საჭირო ფინანსური დახმარება საკუთარი წარმოებისა და სერვისების გასაუმჯობესებლად, აღმოეჩინათ ახალი საბაზრო შესაძლებლობები და ადგილობრივი, ხარისხიანი პროდუქტის წარმოებით, სამომავლოდ კონკურენცია გაუწიონ იმპორტირებულ პროდუქტს. პროექტი მოიცავს სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის და ზემო იმერეთის რეგიონებს და ჩართულები არიან მეწარმეები მესტიის, ლენტეხის, ცაგერის, ონის, ამბროლაურის, საჩხერის, ჭიათურისა და ტყიბულის მუნიციპალიტეტებიდან.
ეს მასალა მომზადებულია ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის თანადაფინანსებით, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია პროექტი GRETA და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის შეხედულებებს.

The idea, discovered opportunity, action and a real business!
2022, 07 AprilThe Kvitsiani family from the mountainous region has been looking for opportunities in recent years to develop agrotourism and organic strawberry production in Upper Svaneti. With the support of the EU, Sweden and Austria, this has now become a reality.
Becho village in Zemo Svaneti, a beautiful mountainous landscape lying at an altitude of 1600 meters above sea level, one of the small settlements with 159 people residents, including Grigol and Akaki Kvitsiani, who are now already expecting the second harvest of organic strawberries from their greenhouse.
Difficult climatic conditions, issues caused by the limited of public transport, difficult social and economic environment and other various obstacles seem to obscure the prospects for the future plans made in the high mountains. Nonetheless, there is nothing more real than successfully implemented business activities, the j
The Kvitsiani family from the mountainous region has been looking for opportunities in recent years to develop agrotourism and organic strawberry production in Upper Svaneti. With the support of the EU, Sweden and Austria, this has now become a reality.
Difficult climatic conditions, issues caused by the limited of public transport, difficult social and economic environment and other various obstacles seem to obscure the prospects for the future plans made in the high mountains. Nonetheless, there is nothing more real than successfully implemented business activities, the joy of the first harvest generated as a result of your own labor and the unforgettable taste of that first harvest.
"In 2019 we learned about the GRETA project launched with the co-financing from the European Union, Sweden and Austria for the first time. As soon as this opportunity arose, the whole family, I, my brother, his wife and parents, immediately decided that we wouldn’t let this chance pass us by and that we had to do our best in order to realize our plans”. - Akaki Kvitsiani says.
Today in Becho, the adventure tourism is at a naturally advanced stage, however, there are quite big obstacles in the agriculture sector and under the current conditions the local communities can not offer a sufficient number of locally produced and ecologically clean products to visitors. Besides, organic agriculture and its specific apects are completely new for both the region and, one could say, for the whole country too.
At a first glance, the GRETA project’s idea might have seemed an ambitious one - to launch entirely new, organic farming initiatives in the face of such obstacles. Nevertheless, the region has ideal natural conditions for these activities and an ambitious proposal has gradually turned into a real and successful business over time.
All this would not have been possible without Grigol and Akaki Kvitsiani’s great desire to launch the business, learn new things and to scrupulously follow the recommendations received. This led to the establishment of one of the first demonstration plots and construction of the greenhouse as well as creation of the organic strawberry production opportunities for the local population with the involvement of Grigol and Akaki in Becho with the co-financing from the European Union, Sweden and Austria.
The agro-tourism and greenhouse business called “Kesane Strawberry” was born here.
When launching organic agriculture activities, it is very important to follow the rules so that the product is recognized as organic product in accordance with international standards. Another obstacle identified was the lack of sectoral knowledge and experience in the region, although this was not considered an obstacle from the project’s perspective, since, as part of the assistance, permanent consultations of a field expert were provided and this process is still ongoing. Consequently, the first harvest of organic strawberries from a 150 square meter area amounted to 94 kilograms.
"Literally the whole village was waiting for the first harvest and as soon as the harvesting process was done, the whole batch of Kesane strawberries was sold in local as well as neighboring region’s food establishments. This has convinced our family that the idea was right and now we are more committed to our work and want to reach out to people living in our mountainous region, who are full of expectations like us, that the idea, discovered opportunity, action and the hard work will lead to real results."- says Akaki.
Agritourism and Greenhouse business - "Kesane Strawberry" today still continues to apply the knowledge shared by experts in practice and gradually develops the production of organic strawberries in Becho. The ultimate goal of this process is to lay the groundwork for the continuous organic agriculture activities in Upper Svaneti based on the concrete examples and to reap the economic benefits that are the basis for increasing the well-being and economic stability of residents of mountainous regions.
The GRETA project | “Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture” is co-financed by the European Union, Austria and Sweden, and is implemented in Georgia by the Austrian Development Agency. The project aims to facilitate the improvement of the business environment and increase opportunities for generating additional revenues in two such important sectors of Georgian economy as mountain tourism and organic agriculture. Small and medium entrepreneurs were given the opportunity to receive the necessary financial assistance to improve their production and services, discover new market opportunities and through locally produced high-quality products, compete with imports in future. The project involves the regions of Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti as well as Upper Imereti; entrepreneurs from the municipalities of Mestia, Lentekhi, Tsageri, Oni, Ambrolauri, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli are involved in the project.
This material has been produced with the co-financing from the European Union, Sweden and Austria within the framework of the GRETA project. Its contents are the sole responsibility of the GRETA project and do not necessarily reflect the views of the European Union, Sweden and Austria.