ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მხარდაჭერა ქართველ ბიომეღვინეებს
2022, 31 ოქტომბერიღვინო რომ საქართველოსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო სტრატეგიული პროდუქტია ამაზე ხშირად ვსაუბრობთ, მათ შორის ხშირად ვისმენთ შეფასებებს იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველომ ტრადიციული ბაზრების ჩანაცვლება უნდა შეძლოს და ისეთ ბაზრებზე უნდა გადაერთოს, სადაც ქართული ღვინო უფრო მეტად ფასობს და ბევრად მაღალ ფასშიც იყიდება.
ასეთია მაგალითად ევროკავშირის ბაზარი, სადაც ექპორტისთვის მეღვინეებს კონკრეტული რეგულაციების დაკმაყოფილება უწევთ, მათ შორისაა ბიოსერტიფიცირება, რაც მეღვინეებისთვის მძიმე ფინანსური ტვირთია, თუმცა ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის დახმარებით არაერთმა მეღვინე ბიო სერთიფიკატის მიღებას შეძლო და თავისი ღვინო ექსპორტზე ევროკავშირშიც გაიტანა.
“გვაქვს უნიკალური ჯიში, გვაქვს ქვევრის ტექნოლოგია და პლუს ბიო სერტიფიკატი. ეს სამი მთლიანობაში ქმნის ამ ღვინისთვის პრემიურ კლასის მოედანზე ყოფნის უფლებას”, - ამბობს “ხომლის მარნი
ღვინო რომ საქართველოსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო სტრატეგიული პროდუქტია ამაზე ხშირად ვსაუბრობთ, მათ შორის ხშირად ვისმენთ შეფასებებს იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველომ ტრადიციული ბაზრების ჩანაცვლება უნდა შეძლოს და ისეთ ბაზრებზე უნდა გადაერთოს, სადაც ქართული ღვინო უფრო მეტად ფასობს და ბევრად მაღალ ფასშიც იყიდება.
“გვაქვს უნიკალური ჯიში, გვაქვს ქვევრის ტექნოლოგია და პლუს ბიო სერტიფიკატი. ეს სამი მთლიანობაში ქმნის ამ ღვინისთვის პრემიურ კლასის მოედანზე ყოფნის უფლებას”, - ამბობს “ხომლის მარნის” დამფუძნებელი თამაზ ომანაძე.
“ხომლის მარანმა” დონორების დახმარებით ბიოსერტიფიკატის მიღება შეძლო და ამ ეტაპზე მისი ღვინო დიდ ბრიტანეთში 900 ფუნტ სტერლინგად იყიდება.
“ხომლის მარანთან” ერთად ბიო სერტიფიცირების პროცესი დაიწყეს რაჭველმა მეღვინეებმაც. ზურაბ მაისაშვილი, რომელმაც მე-19 საუკუნეში დიდი ბაბუის დაწყებული საქმე გააგრძელა აქცენტი ბიო ღვინოზე გააკეთა. სოფელ წესში დამზადებული ღვინო 2023 წელს ბიო სერტიფიცირებული იქნება, რომელიც ევროპის ბაზარზე თავის ადგილს დაიმკვიდრებს.
“ჩვენი მთავარი მიზანი იყო შეგვექმნა რაჭული ენდემური ვაზის ჯიშებისგან მშრალი ღვინოები. რატომ მშრალი? ეს იქიდან გამომდინარე, რომ დასავლეთის ბაზრებზე კერძოდ ევროპაში და ამერიკაში მშრალი ღვინოები ბევრად უფრო კონკურენტუნარიანია", - ამბობს “ღვინუკას" დამფუძნებელი ზურაბ მაისაშვილი.
პროექტ GRETA-ს ფარგლებში როგორც აღმოჩნდა გარდა ფინანსური დახმარებისა, მეღვინეების გადამზადება და მათთვის ტრენინგებიც ჩატარდა, რამაც მეღვინეებს ბიო ღვინის წარმოების მიმართულებით მნიშვნელოვან ინფორმაციაზე მისცა წვდომა.
"მთლიანად მთელი პროცესი რა ხდება ბიო მევენახეობის შემთხვევაში. შემდეგ იყო უკვე მეღვინეობა, რომელმაც გააერთიანა ღვინის ბოთლში ჩამოსხმა, ღვინის დამუშავება, ოღონდ ბიოწესებით. ძალიან ნაყოფიერი შეხვედრები იყო, რადგან დღემდე გვაქვს კონტაქტი და დღემდე იღებენ ისინი ჩვენგან კონსულტაციებს", - ამბობს ელკანას ტრენერი გიორგი ბარისაშვილი.
ქართული ბიოღვინო ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის საექსპორტო მიმართულებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ახალი ნიშაა, რომელიც მეღვინეებისთვის გაზრდილ შემოსავლებს ნიშნავს. იმ ბაზრებზე, სადაც ეს ღვინო იყიდება, ღვინოს ხარისხობრივად აფასებენ და მზად არიან მასში შესაბამისი თანხაც გადაიხადონ.
"საქართველოს სჭირდება ახალი ნიშების პოვნა, ერთ-ერთი ასეთი ნიშა კი ბიო ღვინოა. პროექტის ფარგლებში საქართველოს რეგიონებს, რომლებსაც მხარს ვუჭერთ, აქვთ ღვინის სახეობების მრავალფეროვნება, რაც გვინდა რომ განვავითაროთ. რაჭაში, იმერეთში ძალიან კარგი ღვინოები აქვთ. პირველ რიგში უნდა მოხდეს მათი სერტიფიცირება და ევროკავშირის სტანდარტებზე მორგება", - ამბობს საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტოს საკოორდინაციო ოფისის უფროსი ალექსანდრე კარნერი.
ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მხარდაჭერა მიიღო კიდევ ერთმა რაჭველმა მეღვინემ. შორენა პატარიძის ისტორია სოფელ აბანოეთს უკავშირდება. აქ წარმოებულ ღვინოს საერთაშორისო ბაზარზე უკვე იცნობენ. პატარიძის რაჭული ექსპორტზე ისრაელში, ამერიკასა და საფრენგეთშიც გადის. თუმცა მწარმოებელი არ გაჩერებულა და მაინც მუდამ განვითარების ძიებაშია.
“ამ პროექტის ფარგლებში მივიღე აბსოლუტურად ყველა ტიპის დახმარება რაზეც კი ვოცნებობდი. ეს იყო ახალი ვენახის გაშენება, ბაბუას დროინდელი ვენახის გაცოცხლება, მარანში რაც კი აღჭურვილობა მჭირდებოდა და ვენახისთვის, რაც კი ტექნიკა დამჭირდა, ყველაფერი დამიფინანსეს. ყველაზე მნიშვნელოვანი, რაც არის ჩვენთვის, ეს არის ბიოსერტიფიცირება", - ამბობს “პატარიძის რაჭულის” დამფუძნებელი შორენა პატარიძე.
ის რომ ბიოპროდუქციის წარმოება საქართველოსთვის წლიდან წლამდე სულ უფრო მნიშნელოვანი ხდება, ამას ადასტურებს სახელმწიფოს მხრიდან სულ ცოტა ხნის წინ დაანონსებული პროგრამა, რომელიც თაფლისა და ღვინის მწარმოებლებს ბიო სერტიფიცირებისა და საკონსულტაციო მომსახურების ხარჯის უნაზღაურებს. ეს პროცესები დონორმა ორგანიზაციებმა ბევრად ადრე დაიწყეს, მისცეს სტიმული ადგილობრივ ბიო მწარმოებლებს, დაეხმარნენ თავიანთი ორგანული პროდუქციის საერთაშორისო გამოფენებზე წარმოდგენაში, რამაც მოიტანა ის, რომ ქართული ბიოღვინო ევროკავშირის ბაზარზე უკვე წარმოდგენილია.
ცნობისთვის, ბიო მასერტიფიცირებელი ორგანიზაცია CAUCASERT-ის ინფორმაციით, ბოლო წლების განმავალობაში გაზრდილია ბიო ღვინის სერტიფიცირების სტატისტიკა. უფრო კონკრეტულად 2019 წელს 7-მა მეღვინემ გაიარა ბიოსერტიფიცირება, 2020 წელს ეს რაოდენობა 11 იყო, ხოლო 2021 წელს - 22.
ბიო მიმართულებაზე აქცენტის გაკეთება ბოლო წლებია აქტიურად დაიწყეს მცირე მარნებმა, რომლებიც დიდ მწარმოებლებს კონკურენციას სწორედ მაღალი ხარისხით და ორგანულად სუფთა პროდუქციით უწევენ. წლიდან წლამდე მზარდია ბიოსერტიფიცირების მაჩვენებლებიც.
ცნობისთვის, პროექტი GRETA, ქვეყანაში ბიზნესგარემოს გაუმჯობესების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად, რითაც დამატებითი შემოსავლის შექმნის შესაძლებლობას საქართველოს ეკონომიკის ორ ისეთ სექტორში ზრდის, როგორიცაა სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა.
მასალა მომზადებულია BMG-ს მიერ, წარმოადგენს მის ინტელექტუალურ საკუთრებას და არ გამოხატავს ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის პოზიციას.

Support provided to Georgian bio winemakers by the EU, Austria and Sweden
The fact that wine is one of the strategically important export products for Georgia has been discussed a lot, we also often hear opinions about the need for Georgia to replace its traditional markets and move to the markets where Georgian wines are more appreciated and sold at much higher rates.
EU market is one such example, winemakers need to meet specific regulations in order to access it. One of them is bio certification, which is a huge financial burden for winemakers; however, with the assistance from the EU, Austria and Sweden, many winemakers managed to receive bio certificates and export their wines to the EU.
“We’ve got a unique variety, we’ve got the qvevri technology and plus a bio certificate. Together these three factors allow this wine to be in the premium class league,” – Founder of “Khomlis Marani” Tamaz Omanadze says.
Khomlis Marani managed to receive a bio certificate with the help of donors and currently its wine is sold for 900 pounds in the UK.
Along with Khomlis Marani, winemakers based in Racha region also started the bio certification process. Zurab Maisashvili, who continued the business launched by his great grandfather in the 19th century, is focusing on bio winemaking. The wines produced in the village of Tsesi will receive bio certificates in 2023 and they will be able to occupy their niche in the European market.
“Our main goal was to create dry wines from endemic Racha grape varieties. Why dry wines? That’s because dry wines are much more competitive in the Western markets, particularly in Europe and the USA,” – Founder of “Ghvinuka” Zurab Maisashvili says.
As it turns out, besides financial assistance, GRETA project also organized trainings for winemakers, which allowed them to receive important information about bio winemaking.
“Information about the whole process taking place in bio viticulture. Then the trainings were about winemaking, which contained information about bottling, wine processing based on bio rules etc. The meetings were very productive, and we still keep in touch and they still get recommendations from us,” – Elkana trainer Giorgi Barisashvili says.
It can be said that Georgian bio winemaking is a new niche for local producers in terms of exports, which means increased incomes for winemakers. The markets where these wines are sold wines are evaluated qualitatively and consumers are ready to pay relevant sums for such products there.
“Georgia needs to find new niches, one of such niches is bio wines. Under the project we support the regions that have diverse grape varieties that we want to develop. People in Racha and Imereti have good wines. First, they need to be certified and adjusted to the EU standards,” – Head of Coordination Office of Austrian Development Agency Alexander Karner says.
One more winegrower from Racha received support from the EU, Austria and Sweden. Shorena Pataridze’s story relates to the Abanoeti village. Wines produced here are already recognized at international markets. Pataridze’s Racha wines are exported to Israel, United States and France. However, the winemaker is not stopping there, she is constantly looking for more opportunities for development.
“I received absolutely all kinds of help that I dreamed about under this project. Planting a new vineyard, reviving my grandfather’s vineyard, all the equipment that I needed for the wine cellar and vineyard, whatever machinery I needed the project funded it all. And most importantly, the project financed the bio certification process too,” – Founder of “Pataridze’s Rachuli” Shorena Pataridze says.
The fact that the production of bio products is becoming more and more important for Georgia every year is confirmed by the recently announced government program that will cover the costs of bio certification and consultation services for honey and wine producers. Donors started to do it long before this program was announced, they stimulated local bio producers, helped them present their organic products at international exhibitions, and as a result, Georgian bio wines are already represented at the EU market.
According to bio certification organization Caucasert, bio wine certification statistics have increased in recent years. More specifically, in 2019 7 winemakers went through the bio certification process, in 2020 this number was 11 and in 2021 there were 22 such winegrowers.
Small wine cellars have started to place more emphasis on bio production in recent years, they can compete with major producers with high quality and organic products. Bio certification data is growing from year to year as well.
The goal of the GRETA project is to improve the business environment in the country so that opportunities for generating additional incomes can increase in the following two sectors of the Georgian economy: Mountain tourism and organic agriculture.
This article has been produced by BMG, it represents its intellectual property and does not necessarily express the opinions of the EU, Austria and Sweden.