საქართველოს მთიან რეგიონებში დამზადებული ორგანული ჩაი ბაზარს გააოცებს
2022, 07 ივნისიწარმოიდგინეთ დასავლეთ საქართველოში იმერეთის რეგიონის სოფელ მანდაეთში ზღვის დონიდან 825 მეტრის სიმაღლეზე ტბასთან ახლოს გაშენებული და ტყეებით და მთებით გარშემორტყმული ჩაის ბაღები. სწორედ აქ შპს „აგრო კულტურა +“-ს უნიკალური არომატისა და მდიდარი გემოს მქონე საკუთარი ორგანული ჩაი მოჰყავს, ეს არომატი და გემო მხოლოდ საქართველოს მთაში მოყვანილ ჩაის ახასიათებს.
შპს „აგრო კულტურა+“ 2018 წელს დაარსდა როდესაც საქართველოს სახელმწიფო პროგრამის მეშვეობით მიტოვებული ჩაის პლანტაციის აღდგენა მოხდა, ამ პროცესის მიზანს მთის ეკოსისტემისთვის დამახასიათებელი მაღალი ხარისხის ორგანული ჩაის მოყვანა წარმოადგენდა. რეგიონის მკაცრი კლიმატი სერიოზულ უპირატესობას ქმნის: უაღრესად ცივი ზამთარი ჩაის ბუჩქებს დაავადებებისგან ბუნებრივად იცავს, რის შედეგადაც ამ ადგილზე მთელს საქართველოში ერთ-ერთი საუკეთესო ჩაის მოყვანა ხდება. პირველივე დღიდან „აგრო კულტურა+“-ის მიზანს მაღალი ხარისხის და მდიდარი გემოვნების მქონე ჩაის წარმოება წარმოადგენდა, რის გამოც კო
წარმოიდგინეთ დასავლეთ საქართველოში იმერეთის რეგიონის სოფელ მანდაეთში ზღვის დონიდან 825 მეტრის სიმაღლეზე ტბასთან ახლოს გაშენებული და ტყეებით და მთებით გარშემორტყმული ჩაის ბაღები. სწორედ აქ შპს „აგრო კულტურა +“-ს უნიკალური არომატისა და მდიდარი გემოს მქონე საკუთარი ორგანული ჩაი მოჰყავს, ეს არომატი და გემო მხოლოდ საქართველოს მთაში მოყვანილ ჩაის ახასიათებს.
შპს „აგრო კულტურა+“ 2018 წელს დაარსდა როდესაც საქართველოს სახელმწიფო პროგრამის მეშვეობით მიტოვებული ჩაის პლანტაციის აღდგენა მოხდა, ამ პროცესის მიზანს მთის ეკოსისტემისთვის დამახასიათებელი მაღალი ხარისხის ორგანული ჩაის მოყვანა წარმოადგენდა. რეგიონის მკაცრი კლიმატი სერიოზულ უპირატესობას ქმნის: უაღრესად ცივი ზამთარი ჩაის ბუჩქებს დაავადებებისგან ბუნებრივად იცავს, რის შედეგადაც ამ ადგილზე მთელს საქართველოში ერთ-ერთი საუკეთესო ჩაის მოყვანა ხდება. პირველივე დღიდან „აგრო კულტურა+“-ის მიზანს მაღალი ხარისხის და მდიდარი გემოვნების მქონე ჩაის წარმოება წარმოადგენდა, რის გამოც კომპანიამ უარი თქვა პესტიციდების გამოყენებაზე და მთელი სამუშაო პროცესის ხელით წარმოება გადაწყვიტა.
„ადამიანი შინაგანათ უკეთ გრძნობ თავს როდესაც იცი, რომ ის რასაც აწარმოებ არ შეიცავს ტოქსიკურ ქიმიურ ნივთიერებებს და რომ ეს ჯანსაღი პროდუქციაა,“ - ამბობს „აგრო კულტურა+“-ის დამფუძნებელი გიგა კიპაროიძე.
ორგანული ჩაის ფოთლებს ხელით კრიფავენ, მათი გადამუშავება და შეფუთვა იმ საწარმოში ხდება, რომელიც ევროკავშირის, შვედეთისა და ავსტრიის თანადაფინანსებით, პროექტ „გრეტას“ მხარდაჭერით აშენდა. გარდა ამისა, შპს „აგრო კულტურა+“-მა მისი წარმოების გასაზრდელად საჭირო შემდეგი სახის აღჭურვილობის შეძენა შეძლო: როლერი, ჩაის საშრობი და შესაფუთი დანადგარები, გარდა ამისა, საწარმოომ ბიო სერტიფიცირებისთვის ნაწილობრივი სუბსიდირებაც მიიღო.
„დონორების მიერ პროექტ „გრეტას“ მეშვეობით გაწეულ დახმარებას ჩვენთვის უდიდესი მნიშვნელობა ჰქონდა,“ - ამბობს გიგა კიპაროიძე. „ვხედავთ რომ პროექტი არა მხოლოდ ფინანსურად, არამედ მთელი პროექტის მანძილზე ჩვენი მიზნების განხორციელებამდე გვეხმარება. შუა გზაში არ გვტოვებენ.“
გიგა კიპაროიძეს მიაჩნია, რომ მის კომპანიას დიდი წვლილი შეაქვს ადგილობრივ დონეზე სამუშაო ადგილების შექმნის პროცესში და ასევე მთიან რეგიონებში არსებული სოფლებიდან მიგრაციის შემცირების საქმეში. დღესდღეისობით „აგრო კულტურა+“-ის ჩაის პლანტაციაში 10 ადამიანია დასაქმებული, რომლებიც ჩაის მთელი წლის მანძილზე აწარმოებენ. ზაფხულში ჩაის კრეფაზე 25 ადამიანი (ძირითადად ქალები) არის დასაქმებული. თანამშრომლების მეშვეობით კომპანია 2022 წლის სექტემბერში 4 ტონა ჩაის მოკრეფას გეგმავს. ეს „აგრო კულტურა+“-ის ცხოვრებაში ახალი ფურცლის გადასაშლელად საკმარისი რაოდენობაა: კომპანია საკუთარი პროდუქციის საქართველოში გაყიდვას და ასევე მისი ევროპაში და აზიაში ექსპორტს გეგმავს.

Georgia’s mountain organic tea will wow the market
Imagine tea gardens 825 metres above sea level, close to a lake and surrounded by forests and mountains in the highland village of Mandaeti in western Georgia’s Imereti region. This is where Agro Culture+ grows its organic tea with a unique aroma and rich taste that are characteristic of only Georgia’s mountain tea.
Agro Culture+ started in 2018 by restoring an abandoned tea plantation with the help of Georgia’s state programme with the goal growing high-quality, organic tea of the kind exclusive to the mountain ecosystem. The region’s harsh climate acts as a major plus: the extremely cold winters protect the shrubs from diseases naturally, and the result is one of the best teas in all of Georgia. From Day One, Agro Culture+ was determined to maintain the high quality and rich taste of the tea, by rejecting pesticides and doing all the work manually.
“You feel better inside, once you know that something you produce contains no toxic chemicals and is healthy,” says Giga Kiparoidze, founder of Agro Culture+.
The organic tea leaves are hand-picked, processed and packaged in a facility that was built with GRETAs support under the EU, Sweden and Austria co-financing. Agro Culture+ was able to also acquire the equipment necessary to increase its production: a tea roller, wilting, drying and packing machines, and a partial subsidy for bio certification.
“The support that donors have provided through GRETA project is crucial for us,” says Kiparoidze “We can see project supporting us not only financially but all the way through towards our goals. We are not left on our own halfway”
Kiparoidze believes that his company contributes greatly to the creation of jobs locally and reduction of migration from mountain villages. Today, 10 people work at Agro Culture+’s tea plantation, producing and handling tea leaves throughout the year. In the summertime, 25 people mostly women, harvest the tea. With the help workers, the company expects to harvest 4 tonnes of tea in September 2022. This is enough to start a new chapter in Agro Culture+’s life: sell their product in Georgia and export to Europe as well as in Asia.
This material has been produced with the assistance of the European Union, Sweden and Austria in the frame of the GRETA project and with collaboration of the EU4Business umbrella programme. Its contents are the sole responsibility of the GRETA project and EU4Business umbrella programme and do not necessarily reflect the views of the European Union, Sweden and Austria.