საერთაშორისო სტატუსის მქონე პროფესია - ქართველი სამთო გამყოლი!
2022, 10 მაისიმოყვარული თუ პროფესიონალი თავგადასავლების მაძიებლები ყოველთვის თანხმდებიან, რომ უსაფრთხოება უმნიშვნელოვანესია. საქართველოს მთებში აღმოჩენილი თავისუფლება დაუვიწყარია და ამ შთაბეჭდილებების სრულად შეგრძნებაში მთავარ როლს სამთო გამყოლი ასრულებს, რომელიც უსაფრთხოების ერთმნიშვნელოვანი გარანტია.
ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის დახმარებით, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში, საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონებიდან სამთო გამყოლებმა აიმაღლეს პროფესიული კვალიფიკაცია და ახლა ისინი უკვე საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით პროფესიონალი საფეხმავლო გამყოლები არიან.
საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონებიდან სათავგადასავლო ტურიზმით პროფესიულად გატაცებული 20 მონაწილე, წლის ოთხივე სეზონის განმავლობაში ევროპული სტანდარტების შესაბამისად - ადვილი, რთული და საშუალო სიძნელის სათავგადასავლო ტურის მართვის თეორიული სწავლება და პრაქტიკული წვრთნები, ახალი აღმოჩენები და შედეგად: სათავგადასავლო ტურიზმის განვითარებაში წვლილის
მოყვარული თუ პროფესიონალი თავგადასავლების მაძიებლები ყოველთვის თანხმდებიან, რომ უსაფრთხოება უმნიშვნელოვანესია. საქართველოს მთებში აღმოჩენილი თავისუფლება დაუვიწყარია და ამ შთაბეჭდილებების სრულად შეგრძნებაში მთავარ როლს სამთო გამყოლი ასრულებს, რომელიც უსაფრთხოების ერთმნიშვნელოვანი გარანტია.
საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონებიდან სათავგადასავლო ტურიზმით პროფესიულად გატაცებული 20 მონაწილე, წლის ოთხივე სეზონის განმავლობაში ევროპული სტანდარტების შესაბამისად - ადვილი, რთული და საშუალო სიძნელის სათავგადასავლო ტურის მართვის თეორიული სწავლება და პრაქტიკული წვრთნები, ახალი აღმოჩენები და შედეგად: სათავგადასავლო ტურიზმის განვითარებაში წვლილის შეტანა, ეკონომიკური სარგებლის გაუმჯობესების პერსპექტივა და შესაძლებლობა, რომ საერთაშორისო ასპარეზზე, საქართველოს ფარგლებს გარეთ 25 ქვეყანაში აღიარებული იყოს ქართველი საფეხმავლო გამყოლის პროფესია.
“Ჩვენ დავასრულეთ საფეხმავლო გამყოლის გადამზადების ხანგრძლივი და საინტერესო კურსი, რომელიც დაფუძნებული იყო ევროპულ გამოცდილებაზე. ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით პროექტ GRETA-ს ფარგლებში, სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლას შესაძლებლობა მიეცა, რომ შეემუშავებინა საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით საფეხმავლო გამყოლთა სასწავლო მოდული და განეხორციელებინა სწავლება. ახლა შეგვიძლია თამამად ვთქვათ, რომ 20 კურსდამთავრებული ფლობს ყველა საჭირო უნარს და ნებისმიერი ტიპის კლიმატურ და გარემო პირობებში შეუძლია უსაფრთხო მეგზურობა გასწიოს საქართველოს შთამბეჭდავ საფეხმავლო ტურებში“ - გვიამობს არჩილ ცინცაძე, სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლის სასწავლო ნაწილის ხელმძღვანელი.
სათავგადასავლო ტურიზმი, საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონების ქალი-მთის შვილების ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საქმიანობის სფეროა. მათი ინტერესი განსაკუთრებით გამოიკვეთა საფეხმავლო გამყოლის კურსის მსვლელობისას. სრული ჩართულობა, ყველა ტიპის კლიმატურ პირობებში პრაქტიკული წვრთნების წარმატებით დასრულება და დასახული მიზნის მიღწევა სხვებისთვისაც სამაგალითო და მამოტივირებელი გახდა. საკუთარ გამოცდილებას გვიზიარებს - სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლის სტუდენტები ვიკა ფილფანი და რუსუდან ვარშალომიძე,
„ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით მე, ჩემმა მეგობრებმა და კოლეგებმა კიდევ უფრო გავიმყარეთ ცოდნა და შევიძინეთ უფრო მეტი პრაქტიკული უნარები ისეთი საინტერესო პროფესიისთვის, როგორიც არის საფეხმავლო გამყოლი. მე პირადად ვარ სვანეთიდან და ვფიქრობ, რომ ამ გამოცდილების და პროფესიული სერთიფიკატის მოპოვების შემდგომ, ჩემი კონტრიბუცია საქართველოში სათავგადასავლო ტურიზმის ხარისხის ამაღლებაში თვალსაჩინო იქნება.“ - ამბობს ვიკა.
„ჩემთვის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი თემა იყო სამთო ნავიგაციის სრულყოფილი შესწავლა და პროფესიულ დონეზე სანავიგაციო ხელსაწყოების ფლობა. ვფიქრობ ეს არის მნიშვნელოვანი კომპონენტი პროფესიონალი გამყოლის კომპეტენციაში. მოხარული ვარ, რომ ამ სასწავლო პროგრამის მონაწილე ვარ და საფეხმავლო გამყოლის პროფესიული განვითარების შემდეგ ეტაპზე გადავედი“ - აღნიშნა რუსუდანმა.
პროექტ GRETA-ს პარტნიორი - სათავგადასავლო ტურიზმის სკოლის პრეზიდენტი, დავით რაქვიაშვილი გვიყვება, რომ მონაწილეებმა პროექტის ფარგლებში ისწავლეს რისკების მართვა, ლოჯისტიკა და ტურის დაგეგმვა. „მიიღეს გამოცდილება, რომელიც მათ დაეხმარება საკუთარი ბიზნესის დაწყებაში. ასევე, საერთაშორისო ასპარეზზე გასვლის პერსპექტივითაც ძალიან დიდი და სერიოზული აღიარება მიიღო საქართველომ, როდესაც საქართველოს სამთო გამყოლთა ასოციაცია სამთო გამყოლთა საერთაშორისო ფედერაციის წევრი გახდა. 20 სამთო-გამყოლის პროფესიული კვალიფიკაცია ახლა უკვე არის საერთაშორისო ხარისხის სტანდარტის და სტატუსის შესაბამისი და ეს კიდევ დამატებით მოტივაციას მისცემს საერთაშორისო მოგზაურებს, რომ საქართველოში ჩამოვიდნენ. ჩვენი ბუნება და ტურისტული შეთავაზებები არის უნიკალური და ამასთან ერთად ახლა ჩვენ გვაქვს საერთაშორისო ხარისხისა და სტანდარტის მომსახურებაც. მე დიდი იმედი მაქვს, რომ როდესაც იტყვიან ფრაზას „ქართველი სამთო გამყოლი“ ეს იქნება ხარისხის, სტანდარტის ნიშანი და ეს იქნება მსოფლიოში აღიარებული ბრენდი!“
ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით პროექტ GRETA-ს ფარგლებში იგეგმება ასევე კულტურული გამყოლების კვალიფიკაციის ამაღლებაც, სადაც მონაწილეებს დაუვიწყარ თავგადასავლებთან ერთად პროფესიული ზრდის შესაძლებლობაც მიეცემათ.
ეს მასალა მომზადებულია ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის თანადაფინანსებით, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია პროექტი GRETA და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის შეხედულებებს.

Amateur and professional adventure seekers always agree that safety is very important. Freedom discovered among Georgian mountains is unforgettable and mountain guides play the main role in helping to fully experience this feeling and unequivocally they are safety guarantees too.
With the support of the EU, Sweden and Austria (In the frame of the GRETA project), mountain guides from Georgia’s mountainous areas improved their professional qualifications and, according to professional standards, they are now professional trail guides.
20 participants from Georgian mountainous areas interested in professional adventure tourism, classroom and practical trainings in management of easy, medium and complex adventure tours during all four seasons in accordance with European standards, new discoveries and as a result: contributing to the development of adventure tourism, prospects for i
20 participants from Georgian mountainous areas interested in professional adventure tourism, classroom and practical trainings in management of easy, medium and complex adventure tours during all four seasons in accordance with European standards, new discoveries and as a result: contributing to the development of adventure tourism, prospects for improving economic benefits and an opportunity to have the Georgian mountain guides recognized internationally in 25 countries.
“We have completed a long and interesting trail guide retraining course, which was based on European experience. Under the GRETA project financed by the EU, Sweden and Austria, the Adventure School was able to develop a training module for trail guides and implement the training in accordance with international standards. Now we can safely say that 20 graduates possess all necessary skills and can guide tourists along Georgia’s impressive hiking tours under any type of climatic and environmental conditions.” – Archil Tsintsadze, Head of Teaching Department of Adventure Tourism School, says.
Adventure tourism is one of the most important areas of interest for female residents of Georgian mountainous regions. Their interest was especially clear during the trail guide training course. Full engagement, successful completion of practical trainings in all kinds of climatic conditions and achievement of set goals was exemplary and motivated others as well. Adventure School students Vika Pilpani and Rusudan Varshalomidze share their experiences with us:
“With the support from the EU, Sweden and Austria, I, my friends and colleagues further strengthened our knowledge and acquired more practical skills required for such an interesting profession as trail guide. I personally hail from Svaneti and I believe that after this experience and receiving the professional certificate, my contribution to the improvement of the quality of adventure tourism in Georgia will be noticeable.” – Vika says.
“Mastering mountain navigation and learning how to use navigation tools at a professional level were some of the most important topics for me. I believe it’s an important component as far as professional guide’s competencies are concerned. I’m happy to be part of this training program and to have reached the next stage of professional development” – Rusudan noted.
Project GRETA’s partner President of Adventure Tourism School David Rakviashvili tells us that students have learnt risk management, logistics management and tour planning under the project.
“They got the experience that will help them launch their own businesses. Besides, Georgia has received serious recognition as a result of gaining the prospect of entering the international markets as the Georgian Mountain Guide Association became a member of the International Federation of Mountain Guides Associations. The professional qualifications of 20 mountain guides are now compatible with international quality standards and statuses and that will be an additional motivation for international travellers to visit Georgia. Our nature and tourist offers are unique and at the same time now we have services that meet international quality requirements and standards. I really hope that when they say “Georgian mountain guide” that will be a trademark of quality and standard and that it will be an internationally recognized brand!”
Improvement of culture guides’ qualifications is another planned activity under the GRETA project funded by the EU, Sweden and Austria, participants of these future trainings will get the opportunity of achieving professional growth along with experiencing unforgettable adventures.
The GRETA project | “Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture” is co-financed by the European Union, Austria and Sweden, and is implemented in Georgia by the Austrian Development Agency. The project aims to facilitate the improvement of the business environment and increase opportunities for generating additional revenues in two such important sectors of the Georgian economy as mountain tourism and organic agriculture. The project covers the regions of Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti as well as Upper Imereti; entrepreneurs from the municipalities of Mestia, Lentekhi, Tsageri, Oni, Ambrolauri, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli are involved in the project.
This material has been produced with the co-financing from the European Union, Sweden and Austria within the framework of the GRETA project. Its contents are the sole responsibility of the GRETA project and do not necessarily reflect the views of the European Union, Sweden and Austria.