მოდული #16: საერთაშორისო ინსტრუმენტები ქალთა უფლებებზე და გენდერულ თანასწორობაზე
ქალთა უფლებებისა და გენდერული თანასწორობის შესახებ საერთაშორისო ინსტრუმენტები მოიცავს ისეთ ძირითად დოკუმენტებს, როგორებიცაა:
• გაეროს კონვენცია ქალთა დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ, რომელიც უმთავრესი საერთაშორისო ინსტრუმენტია, ქალთა უფლებების დაცვისა და ქალთა დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ. საქართველომ აღნიშნული კონვენციის რატიფიცირება 1994 წელს მოახდინა.
• დეკლარაცია ქალებზე ძალადობის აღმოფხვრის შესახებ, რომელიც გაერთიანებული ერების გენერალურმა ასამბლეამ 1993 წელს დაამტკი
• დეკლარაცია ქალებზე ძალადობის აღმოფხვრის შესახებ, რომელიც გაერთიანებული ერების გენერალურმა ასამბლეამ 1993 წელს დაამტკიცა. დეკლარაციის მიხედვით, ქალებზე ძალადობა არის ნებისმიერი ძალადობა გენდერული ნიშნით.
• პეკინის დეკლარაცია და სამოქმედო გეგმა, რომელიც 1995 წელს პეკინში, გაეროს მიერ ქალების შესახებ ჩატარებულ მსოფლიოს მეოთხე კონფერენციაზე დამტკიცდა და უზრუნველყოფს გენდერული პერსპექტივის ასახვას ყველა გეგმასა და პროგრამაში ნაციონალურ, რეგიონალურ თუ საერთაშორისო დონეზე.
• ევროპის საბჭოს კონვენცია ქალებზე ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ (სტამბოლის კონვენცია), რომელიც ეხება ძალადობის პრევენციასა და მხვერპლთა დაცვას. ამ კონვენციის რატიფიცირება საქართველომ 2017 წელს მოახდინა

Module #16. International Tools on Women's Rights and Gender Equality
2023, 14 SeptemberWithin the framework of the GRETA project, the online video on "Gender Equality and Women's Rights for Building a Just and Inclusive Society" was developed with the co-funding of the European Union, Sweden, and Austria. The primary purpose of the course is to foster the understanding of complex issues concerning women's rights and gender equality, as well as the protection of gender equality in society and business sphere.
The International tools on women's rights and gender equality include such key documents as:
- The UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW), which is the main international instrument, on the protection of women's rights and the fight against discrimination against women. Georgia ratified the mentioned convention in 1994.
- Declaration on the Elimination of Violence Against Women, which was approved by the United Nations General Assembly in 1993. According to the declaration, violence aga
- Declaration on the Elimination of Violence Against Women, which was approved by the United Nations General Assembly in 1993. According to the declaration, violence against women is any gender-based violence.
- The Beijing Declaration and Platform for Action, which was approved in Beijing in 1995 at the Fourth World Conference on Women held by the United Nations, ensures that a gender perspective is reflected in all plans and programs at the national, regional and international levels.
- Council of Europe Convention on Preventing and Combating the Violence against Women and Domestic Violence (Istanbul Convention), which deals with the prevention of violence and the protection of the victims of violence. Georgia ratified this convention in 2017.