მოდული #15: გენდერული თანასწორობა და ქალთა უფლებები - ადამიანის უფლებათა სისტემის
2023, 13 სექტემბერიევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის თანადაფინანსებით, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში, შეიქმნა ვიდეო-ელექტრონული კურსი, თემაზე - „გენდერული თანასწორობა და ქალთა უფლებები სამართლიანი და ინკლუზიური საზოგადოების ფორმირებისთვის“. კურსის მთავარი მიზანია ხელი შეუწყოს ქალთა უფლებებსა და გენდერულ თანასწორობასთან დაკავშირებული კომპლექსური საკითხების გააზრებას და გენდერული თანასწორობის დაცვას, როგორც საზოგადოებაში, ასევე ბიზნესის სფეროში.
ადამიანის უფლებები ყველაზე თანასწორად ვრცელდება, განურჩევლად რასის, კანის ფერის, სქესის, ენის, რელიგიის, პოლიტიკური და სხვა შეხედულებების, ეროვნული თუ სოციალური წარმომავლობის, ქონებრივი, წოდებრივი თუ სხვა მდგომარეობისა.
ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის თანახმად, ყოველი უფლება დამოუკიდებელი და განუყოფელია. დეკლარაციის პრეამბულის მიხედვით: „ადამიანთა ოჯახის ყველა წევრისათვის დამახასიათებელი ღირსების, თანასწორი და განუყოფელი უფლებების აღიარება წარმოადგენს თავისუფლების, სამართლიანობისა და საყოველთაო მშვიდობის საფუძველს მსოფლიოში.“
თანასწორობა, მათ შორის სქესის საფუძველზე, დეკლარაციის ერთერთი უმთავრესი და ფუნდამენტური საკითხია, რაც შემდგომ ადამიანის უფლებათა შესახებ გაეროს კონვენციებში უფრო დეტალურად აისახა.
მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ რას გულისხმობს ტერმინები - „გენდერული თანასწორობა“ და „დისკრიმინაციის აკრძალვა“; როგორ არის ეს ცნებები განმარტებული ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ინსტრუმენტებში და რამდენად დიდია მათი მნიშვნელობა ადამიანის უფლებათა პრინციპების რეალიზების, თანასწორი და ღირსეული ცხოვრების უზრუნველყოფისთვის.

Module #15. Gender Equality and Women's Rights – An Integral Part of the Human Rights System
2023, 13 SeptemberWithin the framework of the GRETA project, the online video on "Gender Equality and Women's Rights for Building a Just and Inclusive Society" was developed with the co-funding of the European Union, Sweden, and Austria. The primary purpose of the course is to foster the understanding of complex issues concerning women's rights and gender equality, as well as the protection of gender equality in society and business sphere.
Human rights equally apply to each everyone, regardless of their race, skin colour, sex, language, religion, political and other beliefs, national or social origin, property, rank or other status.
Based on the Universal Declaration of Human Rights (UDHR), every right is independent and indivisible. According to the preamble of the declaration: "Recognition of the inherent dignity, equal and inalienable rights of all members of the human family is the foundation of freedom, justice and universal peace in the world."
Equality, includ
Equality, including on the basis of sex and gender identity, is one of the most important and fundamental issues of the declaration, which was later reflected in more details in the UN Conventions on human rights.
It is important to know what the terms "gender equality" and "non-discrimination" mean; How these concepts are defined in international human rights instruments and how important they are for the realization of human rights principles, and for ensuring an equal society and dignified life.