ქართული ორგანული ღვინო და ჩაი მსოფლიოში წამყვან სავაჭრო გამოფენაზე!
2023, 06 აპრილიევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით, ქართული ორგანული ღვინისა და ჩაის ცნობადობა მსოფლიო ბაზარზე კიდევ უფრო იზრდება.
BIOFACH - ორგანული პროდუქტების მსოფლიოს წამყვანი სავაჭრო გამოფენა. ადგილი, სადაც საერთო მიზნის ირგვლივ მთელი მსოფლიო ერთიანდება და მდგრადი მომავლის განვითარებისკენ გეგმებს ისახავენ, ერთმანეთს უზიარებენ გამოცდილებებს და ქმნიან სამომავლო ბიზნეს კავშირებს. BIOFACH-ი არ არის მხოლოდ გამოფენა, არამედ აქ ტარდება ტრენინგები, სემინარები, სადაც ხდება ზუსტად იმ ახალი ინფორმაციის მიღება და ახალი გამოცდილების გაზიარება, რაც ბიო მეურნეობის განვითარებისთვისაა საჭირო.
„ევროკავშირი, შვედეთი და ავსტრია გაერთიანდა ქართული ბიო წარმოების ხელშეწყობისთვის და მსოფლიოში ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოფენის - BIOFACH 2023 -ზე ქართული ორგანული ღვინის და ჩაის წარსადგენად. ასევე, მნიშვნელოვანი ფაქტორია ის, რომ ერთობლივ საქმეში ჩ
ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით, ქართული ორგანული ღვინისა და ჩაის ცნობადობა მსოფლიო ბაზარზე კიდევ უფრო იზრდება.
„ევროკავშირი, შვედეთი და ავსტრია გაერთიანდა ქართული ბიო წარმოების ხელშეწყობისთვის და მსოფლიოში ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოფენის - BIOFACH 2023 -ზე ქართული ორგანული ღვინის და ჩაის წარსადგენად. ასევე, მნიშვნელოვანი ფაქტორია ის, რომ ერთობლივ საქმეში ჩართულები არიან სხვა ქართველი პარტნიორები და ასოციაციები, რომელიც ერთიანი და გრძელვადიანი ეკონომიკური სარგებლის წინაპირობაა” - ამბობს დევიდ მუკენჰუბერი, ავსტრიის განვიტარების სააგენტოს ვენის ოფისის საერთაშორისო პროექტების მართვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი.
საქართველოს აქვს თითქმის ყველა პირობა იმისთვის, რომ ევროკავშირის ბაზრისთვის მისაღები პროდუქცია აწარმოოს.
„საქართველოში ბიო პროდუქტების წარმოებისთვის არაჩვეულებრივი გარემოა. აქ არის შესაბამისი ნიადაგი, სათანადო კლიმატი, მრავალფეროვანი კულტურული ჯიშები და თითქმის ყველა პირობა, წარმატებული ორგანული წარმოებისთვის. გარდა ამისა, ორგანულ მეურნეობას უამრავი სარგებელი მოაქვს გარემოსთვის, ცხოველთა კეთილდღეობისთვის, სოფლად მცხოვრებთათვის და ჩვენი კვების სისტემის მოქნილობისთვის. სწორედ ამიტომ ვუჭერთ მხარს ქართველ ფერმერებს, რომ მიაღწიონ ევროკავშირის ორგანული წარმოების სტანდარტებს და თავიანთი მაღალი ხარისხის პროდუქცია ევროკავშირის ორგანულ ბაზარზე გაიტანონ, რომელიც ერთ-ერთი უდიდესია მსოფლიოს მასშტაბით“ - აღნიშნავს საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ეკონომიკური განვითარებისა და ბაზრის შესაძლებლობების გუნდის ხელმძღვანელი, დომინიკ პაპენჰაიმი.
დღეს საქართველოს შეუძლია ევროპის ბაზარზე ექსპორტის წილი გაზარდოს. აღნიშნულ პროცესს კი, საერთაშორისო გამოფენებზე ქართველი მეწარმეების და განსაკუთრებით ბიო მეწარმეების მონაწილეობა შეუწყობს ხელს.
„მნიშვნელოვანია ყოველი ვიზიტორი რომელიც მოდის, რომ მათ ჩვენ გავაცნოთ, კარგად ავუხსნათ, დავაგემოვნებინოთ ჩვენი პროდუქტი და შანსი მივცეთ ფერმერებს რომ მათი ბიო პროდუქცია იყოს წარმოდგენილი ევროპის ბაზარზე“ - ამბობს ბიო მეურნეობათა ასოციაცია „ელკანა“-ს პროგრამის ხელმძღვანელი თამაზ დუნდუა.
ბიოფახის გამოფენაზე მონაწილეობამ ქართველი ბიო ღვინოს და ჩაის მწარმოებლებს ახალი შესაძლებლობები გაუჩინა ევროკავშირის და საერთაშორისო ბიო ბაზარზე.
„ეს არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პერსპექტივა, წარვადგინოთ როგორც ჩვენი ბიო პროდუქცია, ასევე გავიცნოთ პარტნიორები, საცალოც მოვაჭრეები, ბითუმად მოვაჭრეები და თვალყური ვადევნოთ ახალ ტრენდებს“ - გვიყვება საქართველოს მთის ჩაის ასოციიაციის წევრი მინდია ძნელაძე.
წლევანდელი BIOFACH-ის გამოფენა, განსაკუთრებით შედეგიანი და საინტერესო იყო ქართული კომპანია „გეოფლაუერსი” - სთვის.
„განსაკურებული მოწონება დაიმსახურა ჩვენმა ორგანულმა შავმა და მწვანე ჩაიმ და შესაბამისად, რამდენიმე კომპანიასთან გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის შეთანხმება და ვფიქრობ, რომ მიმდინარე წლიდან გაყიდვების მოცულობა 15 %-ით გაიზრდება. ასევე მნიშვნელოვანია რომ ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის დახმარებით, კომპანიამ შეძლო ორგანული პროდუქციის თანამედროვე სტანდარტებით დაფასოება, რამაც ხელი შეუწყო გარემოზე ზრუნვას და მიმდინარე ტენდენციების შესაბამისად ბიზნეს ოპერირებას“- გვიამბობს „გეოფლაუერსი”-ს დირექტორი გოჩა ძნელაძე.
მსოფლიოში ბიო სექტორი ზრდის ტენდენცია აქტიურია. რაც განპირობებულია ამ სფეროში მიღებული გამოცდილებების გაზიარებით და იმ საჭირო ცოდნის გადაცემით, რაც ბიო პროდუქტების წარმოებას გაზრდის.
„გაკვეულ გამოცდილებას ვიძენთ აქ გამოფენაზე კონტაქტების დამყარებით იმ პოტენციურ კლიენტებთან ან ღვინის ექსპორტიორებთან, ყველა დაინტერესებულ მხარესთან ვისაც აინტერესებს საქართველო და ქართული ღვინო, მოლოდინი ის არის, რომ ქართული ღვინის ცნობადობა ამაღლდეს იმ სეგმენტში, რასაც ქვია ულტრა პრემიუმ კლასის ორგანული ღვინოები“- ამბობს „ხომლის მარანი“-ს დამფუძნებელი თამაზ ომანაძე.
ახალი კონტაქტები, გამოცდილებები და შესაძლებლობები აუცილებელია რათა გააქტიურდეს და უფრო გაიზარდოს ქართული ბიო წარმოება როგორც შიდა ბაზრისთვის, ასევე ექსპორტისთვის.
ეს მასალა მომზადებულია ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის თანადაფინანსებით, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია ავსტრიის განვითარების სააგენტო / პროექტი GRETA და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის შეხედულებებს.

Georgian Organic Wine and Tea at the World's Leading Trade Fair!
2023, 06 AprilWith the support of the European Union, Sweden, and Austria, Georgian organic wine and tea are promoted on the European and international organic market.
BIOFACH - is the world's largest trade fair for organic food and agriculture, providing a platform for individuals and companies worldwide to exhibit their products and be inspired by the sector’s latest trends. The fair offers opportunities to share experiences and create business connections that foster organic farming practices. Beyond being just an ordinary fair, BIOFACH also features training and seminars where attendees can gain new information and share experiences vital to developing organic farming.
„European Union, Sweden, and Austria have teamed up to promote Georgian organic production and showcase Georgian organic wine and tea at BIOFACH 2023, the world's mo
With the support of the European Union, Sweden, and Austria, Georgian organic wine and tea are promoted on the European and international organic market.
„European Union, Sweden, and Austria have teamed up to promote Georgian organic production and showcase Georgian organic wine and tea at BIOFACH 2023, the world's most important exhibition. This joint effort is essential for achieving unified and long-term economic benefits for all involved. Additionally, other Georgian partners and associations have been involved in this initiative, further emphasising the importance of collaboration and teamwork in achieving common goals. Additionally, the important factor here is the involvement of other Georgian partners and associations in the collaborative effort, as it serves as a prerequisite for attaining unified and long-term economic benefits.” - Says David Muckenhuber, Head of the International Project Management Department of the Vienna Office of the Austrian Development Agency.
Georgia has almost all the conditions to produce products acceptable to the EU market.
“Georgia possesses great potential for organic products: It offers favourable soil, climate, cultural varieties, and many other necessary conditions for successful organic production. Further, organic farming brings benefits to the environment, animal welfare, rural communities, and the resilience of our food system. This is why we support Georgian farmers in achieving EU organic standards and exporting their high-quality products to the organic EU market, one of the largest worldwide.” says Dominik Papenheim, Team Leader for Economic Development and Market Opportunities at the Delegation of the European Union to Georgia.
Nowadays, Georgia has the capacity for export extension in the European market. For this, the participation of Georgian entrepreneurs and especially bio entrepreneurs at international exhibitions will contribute to the mentioned process.
„It is important for all the visitors to obtain relevant product information and have the opportunity to taste the offerings from our lands. This gives our farmers a platform to showcase their organic products in the European market.“ - says Tamaz Dundua, head of the program of the organic farming association "Elkana”.
Participation in the BIOFACH exhibition opened new opportunities for Georgian organic wine and tea producers in the international and EU-based Bio Markets.
„Presenting our organic products and building new relationships with partners, retailers, and traders are essential goals of our participation in the exhibition. By doing so, we can keep track of recent trends in the market and expand our reach in the industry.“ - Says Mindia Dzneladze, A member of the Georgian Mountain Tea Association.
This year's BIOFACH exhibition was particularly fruitful and exciting for the Georgian company "Geoflowers".
“Our organic black and green teas have been well received, which led to the signing of cooperation agreements with several companies. I think that this will increase the volume of sales by 15% from this year. With the support of the European Union, Sweden, and Austria, the company was able to package organic products according to modern standards, which align with current trends and aids in environmental conservation and sustainable business practices.”- Gocha Dzneladze, director of "Geoflowers".
The global bio sector is currently experiencing a growth trend, which can be attributed to sharing of knowledge and experiences gained in the field. The transfer of necessary knowledge is contributing to the increased production of bioproducts.
„We are gaining a lot of experience here at the exhibition by establishing connections with potential clients, wine exporters, and other interested parties who are keen on Georgia and Georgian wine. The expectation is that the awareness of Georgian wine will rise in the segment called ultra-premium organic wines.“- says the founder of “Khomlis Marani” Tamaz Omanadze.
To activate and further increase Georgian bioproduction for both the domestic and export markets, it is essential to establish new contacts, gain more experience, and explore new opportunities.
This material has been produced with the assistance of the European Union, Sweden, and Austria, within the framework of the GRETA project. Its contents are the sole responsibility of the Austrian Development Agency (ADA) / GRETA project and do not necessarily reflect the views of the European Union, Sweden, or Austria.