ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის ერთობლივი მხარდაჭერა მეთევზე მეწარმეებს
კახაბერ გასვიანი პროექტ GRETA-ს კიდევ ერთი ბენეფიციარია ცაგერის რაიონიდან. ზღვის დონიდან 1000 მეტრზე, ცაგერის სოფელ ქულბაქში მწვანე ტბა მდებარეობს. 2005 წელს კახა გასვიანმა მიტოვებულ ტბორსა და გაუვალ ტყეზე ზრუნვა დაიწყო - თევზაობის სიყვარულით შთაგონებულმა კი საკალმახე აუზების მოწყობა გადაწყვიტა და აგროტურიზმის განვითარებას მიჰყო ხელი. 2014 წლიდან ხუთი ოჯახი გაერთიანდა, მათ შექმნეს კოოპერატივი „ქულბაქის მწვანე ტბა“ და შეიძინეს საჭირო ინვენტარი საკალმახე მეურნეობის განსავითარებლად.
პროექტ GRETA-ს ხელშეწყობით წარმოება აღჭურვილი იქნება თევზის საკვების გადამამუშავებელი დანადგარებით (თანამედროვე საწარმოო ხაზით), რომლის საშუალებით კახაბერი შეძლებს ადგილობრივი ნედლეულის გამოყენებით დაამზადოს საკვები როგორც საკუთარი, ასევე რეგიონში არსებული სხვა სათევზე მეურნეობებისთვის. პროექტის ხელშეწყობის შედეგად, მწარმოებელს შეუმცირდება დანახარჯები და გაეზრდება შემოსავალი. ასევე, დასაქმდება რამდენიმე ადგილობრივი მაცხოვრებელი.
„2021 წლის ბოლომდე, თევზის ორგანული საკვების წარმოების დაწყებას შევძლებთ, რაც ქართული მეთევზეობის სფეროში სრულიად ახალი პროდუქტია. ამის საჭიროება, დიდი ხანია არსებობს როგორც რეგიონში, ისე მთელ საქართველოში, რადგან ადგილობრივი წარმოების საკვები ბაზარზე პრაქტიკულად არ არის. ჩვენი გათვლით, წელიწადში 50 ტონაზე მეტი ორგანული საკვების წარმოება იქნება შესაძლებელი, რაც საკალმახის გაფართოებასა და თევზების რაოდენობის ზრდაზეც აისახება. ბიო საკვები და მასზე გაზრდილი თევზები არამარტო ადგილობრივ, არამედ უცხოელ შემსყიდვლებშიც დიდ ინტერესს გამოიწვევს“ - ამბობს კახაბერ გასვიანი.
როგორც თავად კახა გვიყვება, თევზის საკვებთან დაკავშირებული უამრავი პრობლემა არსებობს. პროდუქტი ძირითადად უცხოეთიდან შემოდის და საკმაოდ ძვირადღირებულია, ამიტომ გახსნილი მცირე საკალმახეები მალევე იხურება, რადგან თევზის შენახვა საკმაოდ ძვირი ჯდება:
„საკვებთან დაკავშირებით, ყოფილა შემთხვევები, როცა ჩამოსულა პროდუქტი და გაფუჭებული ან ვადაგასული ყოფილა, რამაც თევზის სიკვდილიანობა შესაძლოა გამოიწვიოს. მეც მქონია მსგავსი შემთხვევა, როცა გაფუჭებულმა საკვებმა თევზები დამიხოცა. ყველა ინგრედიენტი, რაც ამ საკვებში შედის, საქართველოშიც არსებობს, უბრალოდ, წარმოება არ ხდება. არა და, საკმაოდ შეამცირებს ამ საკვების თვითღირებულებას, რაც აუცილებლად აისახება თავად თევზის ფასზეც“.
კახაბერ გასვიანი მიიჩნევს, რომ პროექტში სწორადაა ასახული მცირე ბიზნესის საჭიროებები, რაც აძლიერებს მეწარმეებს და მათ ეკონომიკურ ზრდაში ეხმარება - „უფრო მეტად იზრდება ნდობა ადგილობრივად დამზადებული პროდუქტის მიმართ, იცი, რას აჭმევ თევზს. თავად ინგრედიენტებსაც ადგილობრივი მაცხოვრებლებისგან ყიდულობ - სიმინდია, ფქვილია, თუ სხვა პროდუქტი, რაც თავის მხრივ, ეკონომიკურად აძლიერებს სხვა ადგილობრივ წარმოებასაც. შესაბამისად, მათთვისაც იზრდება მოთხოვნა და თავიანთი ბიზნესის გაფართოების შესაძლებლობა ეძლევათ. რაჭა-ლეჩხუმსა და სვანეთში ბევრი პატარ-პატარა საკალმახეა, რომლებიც ელოდებიან, როდის დავიწყებთ წარმოებას. საჭირო დანადგარი უკვე შესყიდულია და ორ თვეში ჩამოვა საქართველოში, ჩვენც მალევე შევუდგებით წარმოებას. დასაწყისისთვის სწორედ ამ რეგიონების ათვისებას ვაპირებთ. რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი, ისევ და ისევ ქვეყნის ეკონომიკას აძლიერებს. რაც უფრო ძლიერია ბიზნესი, მით უფრო მყარია ეკონომიკაც ქვეყანაში“ - ამბობს კახაბერ გასვიანი.
პროექტი GRETA ბენეფიციარებს ბიო-სერთიფიკატის მიღების პროცესშიც ეხმარება, რომელიც ერთიორად ზრდის წარმოებული პროდუქტის სანდოობას და საერთაშორისო ბაზრის ათვისების შესაძლებლობასაც იძლევა. გარდა ამისა, ეს ეხმარება პროექტის მონაწილეებს მსხვილ კომპანიებთან კომუნიკაციაში მარკეტინგის მიმართულებით, რაც ზრდის ბაზრის სწრაფად ათვისების პოტენციალს.
GRETA| „მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა საქართველოში“ ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მხარდაჭერით უკვე 2 წელია მიმდინარეობს, და მას საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. პროექტი მიზნად ისახავს ბიზნეს-გარემოს გაუმჯობესების ხელშეწყობას და დამატებითი შემოსავლის შექმნის შესაძლებლობის გაზრდას საქართველოს ეკონომიკის ორ ისეთ მნიშვნელოვან სექტორში, როგორიცაა სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა. მცირე და საშუალო მეწარმეებს შესაძლებლობა ეძლევათ მიიღონ საჭირო ფინანსური დახმარება საკუთარი წარმოებისა და სერვისების გასაუმჯობესებლად, აღმოაჩინონ ახალი საბაზრო შესაძლებლობები და ადგილობრივი, ხარისხიანი პროდუქტის წარმოებით კონკურენცია გაუწიონ იმპორტირებულ პროდუქტს. პროექტში, რომელიც ადგილობრივ მთავრობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით მიმდინარეობს და მოიცავს სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის და ზემო იმერეთის რეგიონებს, ჩართულები არიან მეწარმეები მესტიის, ლენტეხის, ცაგერის, ონის, ამბროლაურის, საჩხერის, ჭიათურისა და ტყიბულის მუნიციპალიტეტებიდან. ამ ეტაპზე პროექტში ჩართულია ტურიზმის სფეროში მომუშავე 400 მცირე საწარმო და ორგანულ სასოფლო-სამეურნეო სექტორში დასაქმებული 230 ფერმერი, რომლებიც პროექტიდან სხვადასხვა სახის მხარდაჭერას იღებენ.

Joint support to the SMEs in fish production from the EU, Sweden and Austria
2021, 09 AugustKakhaber Gasviani is another beneficiary of the GRETA project from the Tsageri region. At 1,000 metres above sea level, there is a green lake in the village of Kulbaki. In 2005, Kakha Gasviani started to look after the abandoned pond and thick forest. Inspired by his love of fishing, he decided to arrange trout ponds and started developing agro-tourism. Since 2014, five families have joined together, creating a cooperative “The Green Lake of Kulbaki”, and purchased the necessary equipment to develop trout farming.
With the support of GRETA, the enterprise will be equipped with fish food processing machines (with a modern production line), through which Kakhaber will have the opportunity to produce food from local produce for his own, as well as other fishery farms. With the assistance of the project, the producer will reduce costs and increase income. Additionally, several local residents will be employed.
Kakhaber Gasviani is another beneficiary of the GRETA project from the Tsageri region. At 1,000 metres above sea level, there is a green lake in the village of Kulbaki. In 2005, Kakha Gasviani started to look after the abandoned pond and thick forest. Inspired by his love of fishing, he decided to arrange trout ponds and started developing agro-tourism. Since 2014, five families have joined together, creating a cooperative “The Green Lake of Kulbaki”, and purchased the necessary equipment to develop trout farming.
“By the end of 2021, we will be able to start producing organic food for fish, which is a completely new product in Georgian fishery. There has been a need for this for a long time in the region, as well as in Georgia, because there is practically no locally produced food available in the market. By our calculation, it will be possible to produce more than 50 tons of organic food each year, which will be reflected in both expansion of the trout ponds and the increase in the number of fish. Bio-food and the fish grown on this food will be interesting not only to the locals but also to foreign buyers,” says Kakhaber Gasviani.
As Kakha tells us, there are many problems with fish food. Mostly the products come from abroad and are expensive, which is why small trout farms often close down soon after opening, because feeding the fish is so costly.
“Regarding food, there have been cases when the product has arrived and has been spoiled or expired that might cause the death of fish. I’ve also had such case, when spoiled food killed my fish. All the ingredients in this food are also available in Georgia, they are simply not produced. And it would significantly reduce the cost of this food, which will definitely be reflected in the price of the fish.”
Kakhaber Gasviani says that the project understands the needs of small business, which strengthens and supports the entrepreneurs to grow economically – “the locally produced product becomes more reliable, you know what food you are giving to the fish. Also, you buy the ingredients from local residents – corn, flour or any other product, which in turn strengthens other local production. Consequently, demand increases for them as well and they have the possibility to expand their business. There are many small trout farms in Racha-Lechkhumi and Svaneti, waiting for us to start the production. The necessary machine has already been purchased and will arrive in Georgia in two months, and we will start the production very soon. In the beginning we plan to cover these regions. Of course, all this again strengthens the country’s economy. The stronger the business, the more stable the economy in the country,” says Kakhaber Gasviani.
GRETA also helps beneficiaries throughout the process of obtaining the bio-certificate, which doubles the reliability of the manufactured product and creates the opportunity to enter the international market. Additionally, the project helps the participants to communicate with large companies in marketing direction, which increases the potential for rapid market penetration.
The GRETA project – ‘Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture in Georgia’ has been ongoing for 2 years with the support of the European Union, Austria and Sweden, and is implemented in Georgia by the Austrian Development Agency. The project aims to facilitate the improvement of the business environment and increase opportunities for generating additional income for the Georgian economy in two important sectors, mountain tourism and organic agriculture. Small and medium entrepreneurs will be given the opportunity to receive the necessary financial assistance to improve their production and services, discover new market opportunities and through locally produced high quality products, compete with imports. The project is implemented in close cooperation with the local government and involves the regions of Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and upper Imereti, where the entrepreneurs are involved from the municipalities of Mestia, Lentekhi, Tsageri, Oni, Ambrolauri, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli. At this stage, the project involves 400 small enterprises engaged in tourism and 230 farmers engaged in organic agriculture, who receive various types of assistance from the project.