ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის ერთობლივი მხარდაჭერა ბიო ჩაის მეწარმეებს
სხვადასხვა კულტურებთან ერთად, საქართველოში ჩაის მოყვანის მრავალსაუკუნოვანი ტრადიცია არსებობს. შოთა კოპალიანი ცაგერის რაიონის სოფელ ჭალისთავში ცხოვრობს. მას ჩაის დამზადების კულტურა მემკვიდრეობით წინაპრებისგან ერგო და დღემდე მის შენარჩუნებასა და განვითარებაზე ზრუნავს. ის ერთ-ერთი მეწარმეა, რომელმაც ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტის GRETA ხელშეწყობით უკვე მოახერხა საკუთარი წარმოების განვითარება და გაზრდა. პროექტში ჩართვის შემდეგ მისი საწარმო ველურად მზარდი მცენარეების გადამამუშავებელი და საშრობი აღჭურვილობებით მოეწყო. სწორედ ამ დანადგარების საშუალებით იგი ბიო- სერთიფიცირებული ჩაის დამზადებას შეძლებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში წარმოებული ჩაის ფასი დაბალია და უმეტესწილად, ის ხარისხითაც სჯობს იმპორტირებულ პროდუქტს, შემოტანილი ჩაი დღემდე ბაზრის 80% იკავებს. მეწარმე შოთა კოპალიანისთვის სწორედ ეს გარემოება აღმოჩნდა კარგი საფუძველი ბიო-სერთიფიცირებული ადგილობრივი ჩაის აქტიური
მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში წარმოებული ჩაის ფასი დაბალია და უმეტესწილად, ის ხარისხითაც სჯობს იმპორტირებულ პროდუქტს, შემოტანილი ჩაი დღემდე ბაზრის 80% იკავებს. მეწარმე შოთა კოპალიანისთვის სწორედ ეს გარემოება აღმოჩნდა კარგი საფუძველი ბიო-სერთიფიცირებული ადგილობრივი ჩაის აქტიური წარმოების დასაწყებად. მისი აზრით, ადგილობრივ ბაზარზე ქართულ ჩაის იმპორტირებული პროდუქტისთვის კონკურენციის გაწევის მაღალი პოტენციალი გააჩნია:
„ჩვენ გარდა, ლეჩხუმში ჩაის არავინ ამზადებს, შესაბამისად, კონკურენტიც არ გვყავს. ჩვენი ერთადერთი კონკურენტი ბუნებაა - ის გვაძლევს საარსებო წყაროს. თანაც გასათვალისწინებელია, რომ ყველა ამ პროდუქტს სამკურნალო დანიშნულებით მოიხმარენ. ამ საქმიანობის ბიზნესად ქცევა მე და ჩემმა მეუღლემ დაახლოებით 6-7 წლის წინ გადავწყვიტეთ. კუსტარულად, ჩვენი ხელით დავამზადეთ საშრობი. საჭირო დანადგარები ძალიან ძვირი ღირდა და სამწუხაროდ, მათ ვერ შევწვდებოდით, ამიტომ წლების განმავლობაში გვიჭირდა გაფართოება. თუ რაიმეს გამოვიმუშავებდით, ყველაფერს ამ საქმეში ვაბანდებდით. პროექტი GRETA თითქოს ხსნასავით აღმოჩნდა ჩვენთვის, ავადმყოფს რომ წამალს მიაწვდი, ზუსტად ასეა ჩვენი საქმე. აგვარიდა სესხებს, რომელსაც მთელი ცხოვრების ბოლომდე ვერ დავფარავდით. რომ არა ევროკავშირის, შვედეთისა და ავსტრიის მხარდაჭერა, ამ ყველაფერს დამოუკიდებლად ვერასდროს შევძლებდით“, - ამბობს შოთა კოპალიანი.
პროექტის ფარგლებში გადაცემული დანადგარები შოთა კოპალიანს პროდუქტის საბოლოო, გასაყიდი სახის მიღების შესაძლებლობას აძლევს - მის საწარმოს როლერი და ოთხი საშრობი დაემატა, ასევე, დანადგარი, რომელიც ჩაის 100-150 გრამიან პაკეტებში ჩამოყრის და დააფასოებს. მუყაოს ქაღალდების შესაფუთი დანადგარი კი პროდუქტს საბოლოო სახეს მისცემს.
„გარდა ამისა, პროექტის ფარგლებში მივიღებთ პიკაპს, ავტომანქანას, რომელიც პირველადი პროდუქტის მოძიებისა და გადაზიდვისთვის გვჭირდება. ყველა მცენარე, რომლისგანაც ჩაის ვამზადებთ, ველურად, მთებში, კლდეებში იზრდება და ძალიან რთული მოსაპოვებელია. ძველი ავტომობილი გვყავს, იმით ვცდილობთ იქამდე მივაღწიოთ ხოლმე, სადამდეც მოგვიხერხდება, მერე უკვე, მიუვალ მთებში, ფეხით ვაგრძელებთ გზას. გარდა ამისა, ფოთლები მალფუჭებადია, ხურდება და თუ დროულად არ მოვიტანეთ ადგილზე, შეიძლება ჩახურდეს და გაგვიფუჭდეს. პიკაპი, რომლის შეძენა პროექტითაა გათვალისწინებული, გადამწყვეტი მნიშვნელობისაა ჩვენი წარმოებისთვის“, - ამბობს შოთა კოპალიანი.
ამჟამად მის საწარმოში მოცვის, მაყვლის ფოთლების, ცაცხვის ყვავილის, ველური კომშისა და დეკას ჩაი მზადდება. როგორც თვითონ ამბობს, ახლა აქვს საფუძველი, რომ სამომავლოდ თამამად იფიქროს განვითარებაზე და სხვადასხვა ფოთლებისგან დამზადებული ექსპერიმენტული ჩაის ნაზავებს უკვე პროდუქტის სახე მისცეს, რის შესაძლებლობაც საჭირო დანადგარების გარეშე არ ჰქონდა.
პროექტი GRETA, ბენეფიციარებს ბიო-სერთიფიკატის მიღების პროცესშიც ეხმარება, რომელიც ერთიორად ზრდის წარმოებული პროდუქტის სანდოობას და საერთაშორისო ბაზრის ათვისების შესაძლებლობასაც იძლევა. გარდა ამისა, ეს ეხმარება პროექტის მონაწილეებს მსხვილ კომპანიებთან კომუნიკაციაში მარკეტინგის მიმართულებით, რაც ზრდის ბაზრის სწრაფად ათვისების პოტენციალს.
GRETA| „მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა საქართველოში“ ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მხარდაჭერით უკვე 2 წელია მიმდინარეობს, და მას საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. პროექტი მიზნად ისახავს ბიზნეს-გარემოს გაუმჯობესების ხელშეწყობას და დამატებითი შემოსავლის შექმნის შესაძლებლობის გაზრდას საქართველოს ეკონომიკის ორ ისეთ მნიშვნელოვან სექტორში, როგორიცაა სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა. მცირე და საშუალო მეწარმეებს შესაძლებლობა ეძლევათ მიიღონ საჭირო ფინანსური დახმარება საკუთარი წარმოებისა და სერვისების გასაუმჯობესებლად, აღმოაჩინონ ახალი საბაზრო შესაძლებლობები და ადგილობრივი, ხარისხიანი პროდუქტის წარმოებით კონკურენცია გაუწიონ იმპორტირებულ პროდუქტს. პროექტში, რომელიც ადგილობრივ მთავრობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით მიმდინარეობს და მოიცავს სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის და ზემო იმერეთის რეგიონებს, ჩართულები არიან მეწარმეები მესტიის, ლენტეხის, ცაგერის, ონის, ამბროლაურის, საჩხერის, ჭიათურისა და ტყიბულის მუნიციპალიტეტებიდან. ამ ეტაპზე პროექტში ჩართულია ტურიზმის სფეროში მომუშავე 400 მცირე საწარმო და ორგანულ სასოფლო-სამეურნეო სექტორში დასაქმებული 230 ფერმერი, რომლებიც პროექტიდან სხვადასხვა სახის მხარდაჭერას იღებენ.

Joint support to the SMEs in organic tea production from the EU, Sweden and Austria
2021, 09 AugustGeorgia has a centuries-long tradition of growing herbal tea. Shota Kopaliani lives in the village of Chalistavi, in the Tsageri region. He inherited the culture of tea-making from his ancestors, and to this day he takes care to preserve and develop it. He is one of the entrepreneurs who has managed to develop and grow his own production with the support of the EU/Sweden/Austria co-funded GRETA project. With the support of the project, his enterprise was equipped with machines for processing and drying the wild plants. It is with these devices that he will be able to produce certified organic tea.
Although the price of tea produced in the country is low, and its quality is mostly better than that of imported products, imported tea still occupies 80% of the market. Entrepreneur Shota Kopaliani saw an opportunity to start producing certified organic local tea. In his opinion, Georgian tea has high potential to compet
Georgia has a centuries-long tradition of growing herbal tea. Shota Kopaliani lives in the village of Chalistavi, in the Tsageri region. He inherited the culture of tea-making from his ancestors, and to this day he takes care to preserve and develop it. He is one of the entrepreneurs who has managed to develop and grow his own production with the support of the EU/Sweden/Austria co-funded GRETA project. With the support of the project, his enterprise was equipped with machines for processing and drying the wild plants. It is with these devices that he will be able to produce certified organic tea.
Although the price of tea produced in the country is low, and its quality is mostly better than that of imported products, imported tea still occupies 80% of the market. Entrepreneur Shota Kopaliani saw an opportunity to start producing certified organic local tea. In his opinion, Georgian tea has high potential to compete with imported products on the local market:
“In Lechkhumi, nobody produces tea besides us, and so we do not have competitors. Our only competitor is nature – giving us the source of livelihood. Also, it is noteworthy that all these products are used for treatment purposes. My wife and I decided to turn this activity into a business some six to seven years ago. With our own hands, we made a dryer. The necessary equipment was very expensive and unfortunately, we couldn’t afford it, so for years it was hard for us to expand. Whatever we made, we invested in this work. The GRETA project was like salvation for us. It helped us avoid the loans which would take us a lifetime to cover. If not for the support of the EU, Sweden and Austria, we could never have done all this independently,” says Shota Kopaliani.
The machines given to Shota Kopaliani within the framework of the project will enable him to give the product its final, marketable look – a roller and four dryers were added to his enterprise, also a device that will package the tea in 100-150-gram bags. The cardboard packaging machine will give the product its final look.
“Apart from this, as part of the project, we will receive a pickup, a car that we need to find and transport the primary product. All the plants that we make tea from grow in the wild, in the mountains, on the cliffs and are difficult to pick. We have an old car, we try to reach these places by car, as far as we can get, then in the mountains, we continue on foot. Besides, the leaves are perishable, they overheat and if we do not bring them back soon, they may overheat and wither. Purchasing a pickup is essential for our production,” says Shota.
Currently, Shota’s enterprise produces the tea from blueberry, blackberry, linden, wild quince and rhododendron. Now, with EU support, he has the basis to think about expansion in the future and give the experimental tea blends from various leaves the look of the final product, an opportunity he did not have before without the necessary equipment.
GRETA also helps beneficiaries throughout the process of obtaining the bio-certificate, which doubles the reliability of the manufactured product and creates the opportunity to enter the international market. Additionally, the project helps the participants to communicate with large companies in marketing direction, which increases the potential for rapid market penetration.
The GRETA project – ‘Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture in Georgia’ has been ongoing for 2 years with the support of the European Union, Austria and Sweden, and is implemented in Georgia by the Austrian Development Agency. The project aims to facilitate the improvement of the business environment and increase opportunities for generating additional income for the Georgian economy in two important sectors, mountain tourism and organic agriculture. Small and medium entrepreneurs will be given the opportunity to receive the necessary financial assistance to improve their production and services, discover new market opportunities and through locally produced high-quality products, compete with imports. The project is implemented in close cooperation with the local government and involves the regions of Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and upper Imereti, where the entrepreneurs are involved from the municipalities of Mestia, Lentekhi, Tsageri, Oni, Ambrolauri, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli. At this stage, the project involves 400 small enterprises engaged in tourism and 230 farmers engaged in organic agriculture, who receive various types of assistance from the project.