საქართველოს მაღალმთიან რეგიონებში ბიზნეს განვითარების თანამედროვე ტექნიკებს სულ უფრო მეტი მეწარმე ეუფლება!
2023, 13 ივლისიევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის ფინანსური, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში, ორგანული სოფლის მეურნეობის სექტორის აქტიური ხელშეწყობა მიმდინარეობს. აღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში, საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონების მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის ჩატარებული მარკეტინგული ტრენიგების ციკლი, მიზნად ისახავდა, ადგილობრივი მეწარმეების ცოდნისა და უნარების გაღრმავებას უზრუნველყონ თანამედროვე მიდგომების დანერგვა, საკუთარი ბიზნეს საქმიანობის გძელვადიანი განვითარებისთვის.
ტრენინგების და სამუშაო შეხვედრების პროგრამა, შედგებოდა როგორც თეორიული, ასევე მცირე და საშუალო ბიზნესის სპეციფიკებზე მორგებული 6 პრაქტიკული მოდულისგან, როგორიცაა - მარკეტინგი, ბრენდინგი, ექსპორტი, სტრატეგიული დაგეგმვა, მერჩენდაიზინგი და მოლაპარაკებები.
მარკეტინგი და ბრენდინგი, ეს არის თანამედროვე ბიზნეს სამყაროში ერთ-ერთი მთავარი ინსტრუმენტი ბიზნესისთვის, რომ მოახდინოს საქმიანობის ეფექტური მართვა მიზნობრივ ბაზარზე. ამ თე
ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის ფინანსური, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში, ორგანული სოფლის მეურნეობის სექტორის აქტიური ხელშეწყობა მიმდინარეობს. აღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში, საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონების მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის ჩატარებული მარკეტინგული ტრენიგების ციკლი, მიზნად ისახავდა, ადგილობრივი მეწარმეების ცოდნისა და უნარების გაღრმავებას უზრუნველყონ თანამედროვე მიდგომების დანერგვა, საკუთარი ბიზნეს საქმიანობის გძელვადიანი განვითარებისთვის.
მარკეტინგი და ბრენდინგი, ეს არის თანამედროვე ბიზნეს სამყაროში ერთ-ერთი მთავარი ინსტრუმენტი ბიზნესისთვის, რომ მოახდინოს საქმიანობის ეფექტური მართვა მიზნობრივ ბაზარზე. ამ თემის მნიშვნელობაზე გვიყვება BRANDING.GE-ს დამფუძნებელი ლევან კობერიძე:
„მარკეტინგული ტრენინგების შედეგად შეძენილი ცოდნა და კომპეტენცია ფაქტობრივად ხდება ერთ-ერთი მთავარი ინსტრუმენტი ამ საქმიანობაში და არის წარმატების საფუძველი, რადგან ამ უნარების პრაქტიკულ საქმიანობაში გამოეყენება, რაც მათ ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის დახმარების შედეგად შეიძინეს, ნიშნავს ეფექტურ შედეგებს წარმოების თვალსაზრისით. ეხლა საჭიროა რომ პროდუქცია მოხვდეს უკვე მომხმარებელთან, გაუძლოს კონკურენციას და მოუტანოს წარმატება მათ მფლობელებს თუ მწარმოებლებს და მთლიანად ქვეყანას. ამიტომაა ისეთი ქვეყნების დახმარება მნიშვნელოვანი, როგორიცაა მაგალიტად ავსტრია და შვედეთი, რომლებიც წარმატებულები არიან სწორედ სტარტაპების მოდელების წარმატებით მართვაში“.
არსებული შედეგებით, საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონებში, კერძოდ რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთში, ზემო იმერეთში და ზემო სვანეთში მოქმედი მცირე და საშუალო ბიზნესის 170-მა წარმომადგენელმა, შეიძინა კომპეტენცია და გაიღრმავა ცოდნა მარკეტინგის დარგში.
„ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით, ადგილობრივი მეწარმეები ბიზნესის მართვის და დაგეგმარების კუთხით ცოდნას იღრმავებენ მსგავს ტრენინგებზე. აქ ექსპერტები გვიზიარებენ ცოდნას, რაც ჩემს შემთხვევაში დამეხმარება სწორად დავგეგმო, და წარვმართო ჩემი საქმიანობა. მიმაჩნია, რომ მსაგვსი შეხვედრები აუცილებელია ბიზნეს სფეროში, რათა მეწარმეებს ჩამოუყალიბდეთ უფრო მეტი უნარ-ჩვევები, რომ მომსახურების სფეროში უფრო მაღალ ხარისხიანი გახდეს ჩვენი მიწოდების სერვისები საზოგადოებისათვის“ - გვიყვება ტრენინგის მონაწილე, ელისო კვიჟინაძე - მეწარმე ზემო იმერეთის რეგიონიდან.
ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მხარდაჭერით, პროექტ GRETA-ს ფარგლებში, მარკეტინგის კუთხით უწყვეტ ციკლად ჩატარებულმა ტრენინგებმა და ვორკშოპებმა, მეწარმეებს დიდი სარგებელი მოუტანა. ყოვლისმომცველი სესიების ფარგლებში დაგროვილი ღირებული ცოდნა, მეწარმეებს ხელს შეუწყობს განახორციელონ როგორც წარმოების სტიმულირება, ასევე მნიშვნელოვნად გაზარდონ პროდუქტის რეალიზაცია.
„ჩემი დაკვირვებით, ძირითადად სუსტი წერტილია მწარმოებლებისთვის მარკეტინგი და გაყიდვები, რაც ხელმისაწვდომი არაა ბევრისთვის, ამას ცოდნა ჭირდება და ეს ტრენინგები აუცილებლად მოიტანს შედეგს და ვეცდებით მიღებული ცოდნა პრაქტიკაში გამოვიყენოთ და სხვებსაც გავუზიაროთ“- გვიამბობს ტრენინგის მონაწილე, კობა შეყილაძე -კოოპერატივი „ხავერდოვანი ჩაი“-ს თავმჯდომარე
ქართველი მეწარმეებისთვის ტრენინგების დროს ყველა მნიშვნელოვან კომპონენტზე იქნა ყურადღება გამახვილებული, რომლის გარეშეც პროდუქციის განვითარება რთულად წარმოსადგენია.
„ძალიან მნიშვნელოვანი იყო და მომეწონა ამ ტრენინგზე შეფუთვების საკითხი, მე ჯერჯერობით ყველა პროდუქტი შეფუთული არ მაქვს და გავითვალისწინებ მომავალ მუშაობაში აუცილებლად“- ნაყოფიერად აჯამებს სამუშაო შეხვედრის შედეგებს ტრენინგის მონაწილე შოთა კოპალიანი - ფიტო ჩაის მწარმოებელი.
მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის, საკუთარი პროდუქციის რეალიზაციისა და საქმიანობის ეფექტურად დაგეგმვისთვის, განსაკუთრებით კი მაღალამთიან რეგიონებში, ძალიან მნიშვნელოვანია მარკეტინგული კუთხით ცოდნის მიღება, რომელსაც ხელს უწყობს მსგავსი ტიპის სამუშაო შეხვედრები და ტრენინგები. როგორც ტრენინგის შემდგომ შეფასების კვლევის შედეგებმა აჩვენა, ტრენინგების მონაწილეებმა, მნიშვნელოვნად გაიუმჯობესეს ცოდნა აღნიშნული თემატიკის მიმართულებით. დონორების მხარდაჭერიტ, პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია მსგავსი ტიპის ტრენინგები და სამუშაო შეხვედრები ტურიზმის სფეროს წარმომადგენლებისთვის.
პროექტი GRETA | „მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა“ ევროკავშირის, ავსტრიისა და შვედეთის მხარდაჭერით, საქართველოში ავსტრიის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. პროექტი მიზნად ისახავს ბიზნეს-გარემოს გაუმჯობესების ხელშეწყობას და დამატებითი შემოსავლის შექმნის შესაძლებლობის გაზრდას საქართველოს ეკონომიკის ორ ისეთ მნიშვნელოვან სექტორში, როგორიცაა სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა. დამატებითი ინფორმაცია პროექტ GRETA-ს შესახებ: www.gretaproject.ge

Entrepreneurs from mountainous regions of Georgia receive business development support from the European Union, Sweden and Austria!
2023, 13 JulyWith the support from the European Union, Sweden, and Austria, through the GRETA project, significant efforts are underway to promote the organic agriculture sector. As part of this initiative, comprehensive marketing training sessions have been organised for small and medium size entrepreneurs operating in Georgia's mountainous regions. These training sessions aimed to enhance the entrepreneurs' knowledge and introduce modern techniques for long-term business development.
The training program consisted of a combination of theoretical instruction and six practical modules specifically tailored to the needs of small and medium-sized businesses. These modules encompass various crucial aspects, including marketing, branding, export strategies, strategic planning, merchandising, and negotiations.
Marketing and branding are the two principal tools in the modern business landscap
With the support from the European Union, Sweden, and Austria, through the GRETA project, significant efforts are underway to promote the organic agriculture sector. As part of this initiative, comprehensive marketing training sessions have been organised for small and medium size entrepreneurs operating in Georgia's mountainous regions. These training sessions aimed to enhance the entrepreneurs' knowledge and introduce modern techniques for long-term business development.
Marketing and branding are the two principal tools in the modern business landscape that enable businesses to effectively manage their operations in their target markets. Levan Koberidze, the founder of BRANDING.GE tells us about the importance of this topic:
“The knowledge and skills gained from the marketing training sessions play a crucial role in achieving success. Thanks to the support from the European Union, Sweden, and Austria, entrepreneurs have acquired practical skills that lead to effective production outcomes. Now it is necessary that the products reach the customers, withstand the competition and bring success to their owners or producers and the country as a whole. That's why it's important to learn from countries like Austria and Sweden, who have successfully managed startup models.”
Based on the latest results, a total of 170 representatives from small and medium-sized businesses in Georgia's mountainous regions, specifically Racha-Lechkhumi, Lower Svaneti, Upper Imereti, and Upper Svaneti, have successfully acquired competence and expanded their knowledge in the field of marketing.
„With the support of the European Union, Sweden, and Austria, local entrepreneurs improve their knowledge of business management and planning through similar training sessions. During these sessions, experts share their knowledge, which, in my case, will help me properly plan and manage my activities. I believe productive meetings are crucial in the business world because they help entrepreneurs improve their skills. This, in turn, leads to higher quality delivery services to society in the service sector.“ - says Eliso Kvizhinadze, an entrepreneur from the Upper Imereti region, a participant in the training.
With the support of the European Union, Sweden and Austria, within the framework of the GRETA project, business owners have benefited from a continuous cycle of marketing training and workshops. These comprehensive sessions have provided them with valuable knowledge, leading to a significant boost in production and a remarkable increase in sales.
“Based on my observations, marketing and sales are the main weak points for producers, and this information is not accessible to many. These sessions will undoubtedly bring results and raise awareness. We will strive to utilise the acquired knowledge in practice and share it with others.” - Koba Shekiladze, the participant in the training and the chairman of the cooperative "Velvet Tea", tells us.
During the training sessions for Georgian entrepreneurs, significant emphasis was placed on all the essential components that are crucial for product development.
“The issue of packaging was very important, and I found it particularly interesting during the training. I haven't yet applied packaging to all of my products, but I will definitely take it into account in future work.” - Shota Kopaliani, a phyto-tea producer and participant in the training, summarises the workshop's results productively.
For small and medium-sized entrepreneurs, especially those in mountainous regions, acquiring marketing knowledge is crucial for selling their products and effectively planning their activities. Workshops and training sessions of a similar nature play a vital role in facilitating this learning process. According to the results of post-training evaluation surveys, participants in these sessions have demonstrated significant improvements in their understanding of the subject matter. It is worth noting that with the donor’s support, similar training and workshop sessions are also planned for representatives in the tourism sector as part of the project.
Project GRETA | "Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture" is implemented by the Austria Development Agency in Georgia with the support of the European Union, Austria, and Sweden. The project aims to improve the business environment and create new income opportunities in two important sectors of the Georgian economy, mountain tourism and organic agriculture. More information on the GRETA project: www.gretaproject.ge