რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის რეგიონში, აგროტურიზმის პოპულარიზაციისა და საბაზრო კავშირების ხელშეწყობის მიზნით “აგროტურისტული ფესტივალი 2021” გაიმართება
2021, 20 ნოემბერი2021 წლის 26 ნოემბერს, ამბროლაური უმასპინძლებს „აგროტურისტული ფესტივალი 2021“-ს. ღონისძიების ორგანიზატორია „რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის აგროტურიზმის განვითარების ასოციაცია“ პროექტ GRETA-ს მხარდაჭერით, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მიერ. ფესტივალის პარტნიორები არიან, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის მერია, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სამხარეო ადმინისტრაცია, ტურიზმის ეროვნული სააგენტო და ღვინის ეროვნული სააგენტო.
ფესტივალის მიზანია, ადგილობრივ ბაზარზე, მაღალმთიან რეგიონებში, სასტუმრო და სარესტორნო სექტორსა და აგრომწარმოებლებს შორის საბაზრო კავშირების დამყარება და აგროტურიზმისა და ორგანული სოფლის მეურნეობის სფეროების ცნობიერების ამაღლება / პოპულარიზაცია. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იქნება ამბროლაურის, ონის, ცაგერის, ლენტეხის, მესტიის, ტყიბულის, ჭიათურის და საჩხერის მუნიციპალიტეტებიდან 100-მდე ფერმერის ადგილობრივი პროდუქტები როგორიცაა ღვინო, თაფლი, ლორი, ყველი, კარტოფილი, ჩაი და ა.შ.
2021 წლის 26 ნოემბერს, ამბროლაური უმასპინძლებს „აგროტურისტული ფესტივალი 2021“-ს. ღონისძიების ორგანიზატორია „რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის აგროტურიზმის განვითარების ასოციაცია“ პროექტ GRETA-ს მხარდაჭერით, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის, შვედეთის და ავსტრიის მიერ. ფესტივალის პარტნიორები არიან, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის მერია, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სამხარეო ადმინისტრაცია, ტურიზმის ეროვნული სააგენტო და ღვინის ეროვნული სააგენტო.
„აგროტურისტული ფესტივალი 2021“ გაიმართება ღია სივრცეში, ამბროლაურის მუნიციპლაიტეტის ცენტრალურ სკვერში. ღონისძიებას ოფიციალურად გახსნიან საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის, შვედეთის და ავსტრიის საელჩოების მაღალი რანგის წარმომადგენლები, რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის გუბერნატორი და რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს წარმომადგენელი.
ღონისძიების პროგრამა
13:00 - 13:35 ღონისძიების ოფიციალური გახსნის ცერემონიალი.
13:35 - 18:00 აგროპროდუქტების და სხვა ადგილობრივი წარმოების ნივთების გამოფენა-გაყიდვა, კულტურული აქტივობები, ბიზნეს შეხვედრები და სხვა.
18:00 -20:00 ღონისძიების არაოფიციალური დასკვნითი ნაწილი: კონცერტი.
მნიშვნელოვანი შეტყობინება: COVID-19 რეგულაციების შესაბამისად, ღონისძიების სტუმრები გაივლიან თერმოსკრინინგს და ორგანიზატორები უზრუნველყოფენ პირბადეებისა და დადეზინფექციო საშუალებების მომარაგებას.
დეტალური ინფორმაციისთვის გთხოვთ მიმართოთ:
- „რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის აგროტურიზმის განვითარების ასოციაცია“ / იოსებ გეწაძე / 599103192 / SOSO_RLS@yahoo.com
- პროექტი GRETA | მწვანე ეკონომიკა: მდგრადი სამთო ტურიზმი და ორგანული სოფლის მეურნეობა / ანა ქაბზინაძე / 577777163 / ana.kabzinadze@ada.gv.at

Agrotourism Festival 2021 will be held in Racha-Lechkhumi – Kvemo Svaneti region to promote agritourism and support market links
2021, 20 NovemberOn November 26, 2021, Ambrolauri will host the "Agrotourism Festival 2021"organized by “The Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Agrotourism Development Association” with the support of GRETA project, funded by the European Union, Sweden and Austria. The partners of the festival are Ambrolauri Municipality, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional National Agency.
The festival aims to establish market links between the HoReCa (Hotels, Restaurants and Cafes) sector and agricultural producers in the mountainous regions, as well as to raise awareness and promote agritourism and organic agriculture. The event will host around 100 farmers from Ambrolauri, Oni, Tsageri, Lentekhi, Mestia, Tkibuli, Chiatura and Sachkhere municipalities to present locally produced wine, honey, ham, cheese, potatoes, tea, etc.
The Festival will be held in the central square of Ambrolauri Municipality and
On November 26, 2021, Ambrolauri will host the "Agrotourism Festival 2021"organized by “The Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Agrotourism Development Association” with the support of GRETA project, funded by the European Union, Sweden and Austria. The partners of the festival are Ambrolauri Municipality, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional National Agency.
The Festival will be held in the central square of Ambrolauri Municipality and will be officially opened by high-ranking representatives of the EU delegation of Georgia, Embassy of Sweden and Austria, Governor of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti as well as a representative of the Ministry of the Regional Development and Infrastructure
Schedule of the Event
13:00 - 13:35 The official opening ceremony of the event.
13:35 - 18:00 Exhibition-sale of agricultural products and other locally produced items, cultural activities, business meetings and more.
18:00 -20:00 The unofficial final part of the event: a concert.
NOTE: In accordance with the COVID-19 regulations, the guests of the event will undergo thermal screening. Facemasks and disinfectants will be provided.
For detailed information please refer to:
- “The Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Agrotourism Development Association”/ Ioseb Getsadze / 599103192 / SOSO_RLS@yahoo.com
- The GRETA project | Green Economy: Sustainable Mountain Tourism and Organic Agriculture / 577777163 / ana.kabzinadze@ada.gv.at